600, 700, 800, 900 Puana Kredi Veren Bankalar?

Herkes banka kredisi kullanma ihtiyacı duyabilir. Nitekim kredi ihtiyacı tüm ekonomik kesimler için geçerli olup zaman zaman toplu para ihtiyacını karşılamak bazen de birikmiş borçları kapatıp tek bir borç kalemi oluşturmak adına banka kredisi kullanılmaktadır. Fakat bankalar tarafından uygulanan kredi politikaları gereğince kimi banka kredi başvurusu olumlu sonuçlanırken bazı başvurular da direkt reddedilmektedir. Bankaların kredi kullandırma konusunda dikkate aldığı kriterlerin başında kredi notu gelmektedir. Peki kredi notu nedir? Hangi kredi notu aralığına banka kredisi çıkar? 600, 700, 800, 900 puana kredi veren bankalar var mı?

 

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, yukarıda da bahsettiğimiz üzere bankaların kredi kullandırma konusunda dikkate aldığı bir kriterdir. Bir tanımlama yapacak olursak kredi, kredi kartı gibi banka ürünlerinin kullanımı neticesinde Kredi Kayıt Bürosu kuruluşu tarafından kişiler için oluşturulan risk raporunun puansal karşılığıdır. KKB risk raporu, bir nevi kişilerin finansal geçmişini gösteren tablodur. Eğer ki geçmişte bankalar nezdinde sorunlu işlemler yapmadıysak kredi notumuz yüksek seviyelerde olur. Kredi notu yüksek olanlar da bankalardan çok daha kolay ve hızlı kredi çekebilir.

 

Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme Nasıl Yapılır?

Kredi notu öğrenme konusunda birçok yöntem mevcuttur. Bilindiği üzere kredi notunu oluşturan ana platform Findeks kuruluşudur. Dolayısıyla https://www.findeks.com/ internet sitesine girerek kredi notu sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışında Findeks sistemiyle entegre olmuş bankaların mobil ya da internet bankacılığı sistemleri üzerinden de kredi notunu öğrenme imkanı elde edebilirsiniz. Son olarak gsm operatörleri vasıtasıyla da belli bir ücret karşılığında sms üzerinden kredi notu sorgulama yapabilirsiniz.

Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar

600, 700, 800, 900 Puana Kredi Veren Bankalar Var mı?

Düşük kredi notu olanlara kredi veren bankalar oldukça fazla araştırılıyor. Bilhassa 600, 700, 800, 900 puana kredi veren bankalar, düşük kredi notuna sahip bireylerin gözdesi konumunda. Findeks tarafından oluşturulmuş kredi notu aralıklarına bakıldığında;

0-699  → En Riskli

700-1099 → Orta Riskli

1100-1499 → Az Riskli

1500-1699 → İyi

1700-1900 → Çok iyi

şeklinde sıralanmıştır. Tabloda yer alan değerlerden de anlaşılacağı üzere 700 puan altında kredi notuna sahip olanlara banka kredisi çıkma ihtimali çok zordur. Yani 600 puana kredi veren bankalar neredeyse hiç yoktur. 700, 800, 900 puana kredi veren bankalar bulmak ise nispeten daha kolaydır. 700, 800, 900 kredi notuna sahip olan bireyler, kredi risk raporuna göre orta riskli grupta yer almaktadır. Eğer ki geliriniz(maaş) yüksekse ya da devlet memuru gibi iş garantisi olan bir çalışan iseniz 700, 800, 900 puana kredi veren bankalar ile karşılaşabilirsiniz. Bu konuda başvuru yapılması gereken ilk banka, maaş alınan bankadır. Bunun dışında Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank gibi kamu bankaları da değerlendirilebilir. Eğer ki maaş aldığınız banka bir kamu bankasıysa ve buna rağmen kredi başvurusu olumsuz sonuçlandıysa diğer kamu bankalarında da olumsuz sonuç alma ihtimaliniz yüksektir.

Okudunuz Mu?  Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

 

Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Düşük faizli kredi veren bankalar genel itibariyle kamu bankalarıdır. Haliyle Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, kredi başvurusu konusunda öncelikli tercih edilmesi gereken bankalardır. Özel sektör bankalarına baktığımızda ise genel itibariyle İş Bankası, en uygun kredi veren bankalar arasında ön sıralarda yer alır. Diğer özel bankalar da zaman zaman düzenledikleri kredi kampanyaları ile uygun faizli kredi imkanı sunabilmektedir.

 

Kolay Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kredi notu düşük olanlara kolay kredi veren bankalar mevcuttur. Fakat burada söz konusu olan düşük kredi notunun hangi aralıkta olduğudur. Yukarıda da belirttiğimiz üzere özellikle 700’ün altında kredi notu olanlara hiçbir banka kolay kolay kredi çıkarmaz. Fakat orta riskli dediğimiz 700-1100 puan aralığında kredi puanına sahip olanların kredi başvurusu, bu bankalar tarafından onaylanabilmektedir. Fibabanka, Aktifbank, Burgan Bank gibi daha genç oluşumlu ve müşteri sayısını arttırmak isteyen bankalar; 700, 800, 900 kredi puanı olanlara kredi veren bankalar arasında sayılabilir. Fakat bu bankalardaki kredi faiz oranları diğer bankalara kıyasla çok daha yüksektir. Doğal olarak geri ödeme tutarınız da oldukça fazla olacaktır.