Altın Nasıl Değerlendirilir, Altın ile Nasıl Para Kazanılır?

Bu yazı; altın nasıl değerlendirilir, altın ile nasıl para kazanılır gibi soruların cevaplarına ilişkin altın yatırımı kapsamında yorum ve analiz içermektedir.

 

Altın Yatırımı Nedir?

Altın, gerek kimyevi ve teknik özellikleri gerekse de kullanım alanları nedeniyle en önemli madenlerin(metal madenler) başında gelmektedir. Tüm bu gerekçeler, altın madenini maddi açıdan değerli bir metale dönüştürmektedir. Finans piyasasında da ülke ekonomileri için hayati öneme sahip olan bu değerli metal, önemli bir yatırım aracıdır. Nitekim paramızın tüm zamanlardaki en güvenilir karşılığı her daim altın olarak görülmüştür. Bu da en popüler yatırım araçları arasında altın yatırımının ilk sıralara çıkmasını sağlamıştır.

Altın Nasıl Değerlendirilir?

Altın Nasıl Değerlendirilir, Altınlar Nasıl Değerlendirilmeli?

Altın nasıl değerlendirilir sorusunu cevaplamadan önce altın yatırımı yöntemlerinden bahsetmek gerekir. Altın yatırımı iki şekilde yapılabilir; fiziki altın yatırımı ve sanal altın yatırımı. Fiziki altın yatırımı, özellikle küçük ve orta düzey aile ekonomilerinde uygulanmaktadır. Bilhassa hane içinde yastık altı olarak tabir edilen fiziki altın yatırımının yanı sıra bankalarda kasa kiralanarak da bu yöntem uygulanmaktadır. Sanal altın yatırımı da yine bankalar üzerinden yapılan ve gram altın yatırımı şeklinde birikim yapma yöntemidir. Altınlar nasıl değerlendirilmeli konusuna gelecek olursak en ideal yöntemin gram altın yatırımı olduğunu söyleyebiliriz. Bankalarda altın hesabı açarak gram altın birikimi yapmak hem kolay hem de güvenli bir işlemdir. Birçok kişi evde yastıkaltı altın birikimi yapmanın daha doğru olduğuna inansa da bunun pek de doğru bir yöntem olmadığı söylenebilir. Banka altın hesabı mı yoksa evde fiziki altın birikimi mi, hangisini seçmeliyiz?

# Evde altın biriktirmek, beraberinde birçok güvenlik sorununu ortaya çıkarır. Olası bir hırsızlık vakasıyla tüm birikimler kaybedilebilir. Banka altın hesabında ise böyle bir durum sözkonusu değildir.

# Bankada kasa kiralayarak fiziki altın biriktirmek ise güvenlik açısından çok iyidir fakat burada da kasa kiralama maliyeti gibi giderleri karşılamak bütçemize uygun düşmeyebilir.

# Evde yapılan altın birikimini ihtiyaç durumunda bozdurmak istendiğinde, bu işlemi kuyumcular vasıtasıyla yapmak durumunda olacağız ve bu nedenle daha az kazançlı veya daha çok zararlı seviyelerde satış yapacağız. Buna ek olarak daha uzun ve meşakkatli süreç yaşayacağız. Banka altın hesabında ise güncel piyasa değerinde ve anında satış yapma imkanı bulunur.

 

En Düşük Faizli Krediyi Hangi Bankalar Veriyor? Okumak için TIKLAYIN

 

Altın ile Nasıl Para Kazanılır?

Altın ile nasıl para kazanılır sorusu, altın yatırımına hevesli küçük yatırımcıların en çok araştırdığı konuların başında geliyor. Altın ile para kazanmak için kullanılabilecek en ideal yöntem, bankada altın hesabı açarak gram altın al-sat işlemi yapmaktır. Altın yatırımı konusunda gram altın fiyatlarını etkileyen temel faktörleri bilmek ve buna göre hareket etmek, gram altın al-sat işleminden para kazanmayı daha kolay ve hızlı hale getirebilir. Altın fiyatlarındaki değişimleri ve buna neden olan gelişmeleri iyi takip eden bir yatırımcı, düşüş dönemlerinde alış, yükselme dönemlerinde de satış fırsatlarını iyi değerlendirir. Şimdi son bir ay içerisinde gram altın fiyatlarındaki dalgalanmaları gösteren grafiği ve sunduğu kazanç imkanlarını inceleyelim.

Okudunuz muDüğünde Takılan Altınlar Nasıl Değerlendirilir?

gram altın yükselişi

1* olarak grafikte gösterilen nokta 11/03/2018 tarihine ait ve bu tarihte gram altın fiyatı 162 TL

Okudunuz Mu?  Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar ve Kredi Kampanyaları (Güncel)

2* olarak grafikte gösterilen nokta 19/03/2018 tarihine ait ve bu tarihte gram altın fiyatı 167 TL

3* olarak grafikte gösterilen nokta 23/03/2018 tarihine ait ve bu tarihte gram altın fiyatı 172 TL

4* olarak grafikte gösterilen nokta 29/03/2018 tarihine ait ve bu tarihte gram altın fiyatı 168 TL

5* olarak grafikte gösterilen nokta 11/04/2018 tarihine ait ve bu tarihte gram altın fiyatı 180 TL

6* olarak grafikte gösterilen nokta 30/04/2018 tarihine ait ve bu tarihte gram altın fiyatı 171 TL

7* olarak grafikte gösterilen nokta 08/05/2018 tarihine ait ve bu tarihte gram altın fiyatı 184 TL

8* olarak grafikte gösterilen nokta 10/05/2018 tarihine ait ve bu tarihte gram altın fiyatı 180 TL

 

Okudunuz mu?Altın Tahvili ve Altın Kira Sertifikası Ne Kadar Kazandırır?

 

ve son olarak 17/05/2018 itibariyle gram altın fiyatları 184 tl seviyesini aşmış durumda… Peki yazımızı güncellediğimiz 14/11/2018 itibariyle 210 lira olan gram altın tablosu bu bize neyi gösteriyor? Tabloda da görüleceği üzere yaklaşık 2 aylık bir süreç içerisinde gram altın fiyatları 18 liralık bir artış göstermiş. Esas kazanç noktası bu olmayıp iki aylık periyot içerisinde çok sayıda al-sat imkanı oluşmuştur. Yani doğru noktalara en yakın yerden gram altın al-sat yapan amatör altın yatırımcısının kayda değer seviyelerde kâr elde edebileceği görülmektedir.

 

Not: Bahse konu içerik yatırım tavsiyesi niteliğinde olmayıp tamamen kişisel analizler doğrultusunda kaleme alınmıştır.