Altın Tahvili ve Altın Kira Sertifikası Ne Kadar Kazandırır?

Her ne kadar son dönemlerdeki gelişmeler çerçevesinde güvenli liman özelliğini yitirmeye başladığı söylense de altın yatırımının halâ önemli bir yer tuttuğunu söyleyebiliriz. Bunun doğal bir sonucu olarak da gerek fiziki gerekse de banka altın hesabı yoluyla sanal altın yatırımı giderek artıyor. Özellikle yastık altı olarak tabir edilen fiziki altın birikiminin 100 milyar dolar civarı olduğu ülkemizde, bahse konu fiziki altın birikimini ekonomiye kazandırmak maksadıyla piyasaya altın tahvili ve altın kira sertifikası adı altında iki yatırım aracı sürülmüştü. Peki altın tahvili ve altın kira sertifikası nedir, altın tahvili ve altın kira sertifikası ne kadar kazandırır?

 

Altın Tahvili ve Altın Kira Sertifikası Nedir?

Öncelikle tahvil nedir, tahvilin getiri sistemi nedir, açıklayalım. Tahvil kısaca borçlanma senedi anlamına gelmektedir. Şöyle ki, belli bir miktar paranız var ve bu parayı belli bir süre ve sabit bir getiri ile başkasına kiralıyorsunuz. Bir nevi para kiralama işi diyebiliriz. Peki altın tahvili nedir? Altın tahvili de bu kiralama işleminin altın emtiası üzerinden yapılmasıdır. Yani elinizdeki altınları belli bir süre ve sabit getiri ile başkasına kiralıyorsunuz. Kira sertifikasındaki kazanç mantığı da tahvile benzer şekildedir. Altın kira sertifikası, belirli bir süre ve sabit getiri ile kazanç sağlayan değerli kağıtlardan biridir. Tahvilde olduğu gibi altın kira sertifikası da elimizdeki altınları kiralama yoluyla gelir elde etmeye olanak sağlamaktadır.

Altın Tahvili ve Altın Kira Sertifikası

Altın Tahvili ile Altın Kira Sertifikası Arasındaki Fark Nedir?

Elindeki fiziki altınları değerlendirmek isteyen bireysel yatırımcıların çoğu, özellikle teknik kavramların fazla olması nedeniyle altın tahvili/altın kira sertifikası yatırımına sıcak bakmıyor. En basit ifadeyle altın tahvili ile altın kira sertifikası arasındaki fark nedir, bilinmiyor. Peki iki yatırım aracı arasındaki farklar nedir? Açıkçası fiziki altınları değerlendirme aşamasında iki değerli kağıdın da getiri/kazanç açısından birbirinden farkı yoktur diyebiliriz. Tek farkları şudur ki altın tahvili ile elde edilen kazanç kupon geliri, altın kira sertifikası ile elde edilen kazanç ise kira geliri olarak adlandırılmaktadır.

 

Altın Tahvili veya Altına Dayalı Kira Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır?

Altın Tahvili ya da Altına Dayalı Kira Sertifikası alım işlemleri, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından aracı banka olarak belirlenen Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım Bankası üzerinden yapılacak. Etaplar halinde gerçekleştirilecek altın toplama dönemlerine 6. etaptan itibaren Kuveyt Türk Katılım Bankası da katılacak. Bu nedenle, talep toplama dönemlerinde, http://altin.hazine.gov.tr ile www.ziraat.com.tr ,www.ziraatkatilim.com.tr adreslerinde duyurulan Ziraat Bankası/Ziraat Katılım Bankası şubelerine başvuru yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra en yakınınızdaki Ziraat Bankası/Ziraat Katılım Bankası şubelerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

→ Hangi Altınlar Kabul Ediliyor?

Külçe altınlar, Cumhuriyet ve/veya darphane altınları (Çeyrek, yarım, tam, Ata Lira vb.) ile gerekli şartları sağlayan 22 ayar ve 24 ayar tüm altınlar kabul edilmektedir. Fakat bazı hususlara da dikkat etmek gerekir. Örneğin üzerinde değerli veya değersiz taş olan takılar, ayrıştırması mümkün olmayan ek parçalar, Reşat altınlar ve yıpranmış/aşınmış altınlar kabul edilmemektedir.

Okudunuz Mu?  2022 Maaşı, Evde Bakım Parası, Engelli Maaşı, 65 Yaş Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir mi?

 

Altın Tahvili ve Altın Kira Sertifikası Ne Kadar Kazandırır?

Altın tahvili ve altın kira sertifikası ne kadar kazandırır sorusu, fiziki altınlarını bu yatırım aracında değerlendirmek isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Peki Hazine Müsteşarlığı tarafından Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla piyasaya sürülen altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ne kadar kazandırıyor, inceleyelim.

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ne kadar kazandırır?

Ziraat Bankası tarafından ihraç edilen altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası 2 yıl vadeyle ihraç edilecek. Yıllık %2,40 getiri sağlayan bu tahvil ve sertifikalarda, yatırımcılara her 6(altı) ayda bir olmak üzere %1,20 kazançla kupon ödemesi ya da kira geliri ödemesi yapılacaktır. Alttaki örnek üzerinden altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası getiri hesaplaması yapalım.

Örnek: 25’er gramdan toplam 4 adet ve 22 ayar altın bileziğimiz var. Bu birikim ile nasıl ve ne kadar altın tahvili alabiliriz ve kazancımız ne kadar olur?

22 ayar altın, %91,6(916,66/1000) oranında saf altın barındırır. Altın talep toplama döneminde bankaya gittiğimizde, ilgili altın eksperleri tarafından toplamdaki 100 gramlık 22 ayar bileziğimiz, saf altın olarak hesaplanıp grama çevrilir.

Hesaplama sonucu 100 x 916,66/1000= 91,666 gramlık saf altın, yatırımcının hesabına aktarılır. Yatırılan söz konusu altın karşılığında sahip olunabilecek menkul kıymetin nominal tutarı 91666 adet tahvil olacaktır. Yani 100 gramlık 22 ayar altın ile 91666 adet altın tahvili alabiliriz.(Not: Vadesiz altın mevduat hesaplarında yer alan her 1 gram altın karşılığında yatırım hesaplarına 1000 adet Altın Tahvili aktarılacaktır.)

Kazanç/Getiri Tutarı: Hazine Müsteşarlığınca yayınlanan altın tahvili yatırımcı kılavuzunda da yer aldığı üzere altın tahvili ve altın kira sertifikası kazanç hesaplama işlemi aşağıdaki formüle göre yapılacaktır.

6 Ayda Bir Yapılacak TL Kupon Ödeme Tutarı = (Hesapta Bulunan DİBS Adedi /1000) x (6 Aylık Kupon Oranı) x (Ödeme Tarihi için Geçerli Olan Gram Altın Fiyatı)

Bu formüle göre örnekte yer alan 91666 adet altın tahvilimizin 6 aylık getirisi şu şekilde olacaktır;

(91666/1000)x(%1,2)x(214 TL)= 235,40 TL

 

Genel Değerlendirme

(Tahvil başındaki ve 6 ay sonra ödeme zamanındaki gram altın fiyatlarını aynı varsayarsak)

→ 21.400 lira değerindeki 91,6 gramlık altın birikiminiz ile altın tahvili veya altın kira sertifikası aldığınızda, 6 ay sonunda yaklaşık 1,1 gram altın (235 lira) kazanç elde edersiniz. Bir kıyaslama açısından şunu belirtmek gerekir ki 21.400 tl nakit paranın 6 ay vadeli banka faizi tutarı 1500 ile 2200 lira arasında değişmektedir. Burası çok önemligram altın fiyatlarının 6 ay sonrasında hangi seviyede olacağını bilemediğimiz için net bir şekilde kârlı veya kazancı olmayan bir yatırım olduğunu söyleyemeyiz. Fakat daimi olarak fiziki altın birikimi yapıyorsanız ve gram altın al-sat işlemi yaparak kazanç elde etme düşünceniz yoksa birikimlerinizi altın tahvili ya da altın kira sertifikası alarak güvenli bir şekilde değerlendirebilirsiniz.