Neden Altın Yatırımı Tercih Edilmeli?

Altın yatırımı özellikle son yıllarda, en makul ve güvenilir yatırım aracı olarak; gerek uzmanlar gerek amatör yatırımcılar tarafından önerilmektedir. Peki bu önerilerin haklılık payı var mı? Altın yatırımından para kazanmak mümkün mü ve kazançlarımızı koruyabileceğimiz en güvenilir yatırım aracı altın mıdır? Altın yatırımı tavsiyelerine dayanak oluşturan etkenler nelerdir, inceleyelim.

Altın yatırımı

Altın Yatırımı Neden Popüler?

Altın madeninin tarihine kısaca bir göz atacak olursak; eski çağlardan beri en değerli metallerden biri olarak işlem gördüğünü ve birçok medeniyette de para yerine kullanıldığını görebiliriz. Günümüzde de çok önemli bir emtia(satılacak şeyler, mallar) sayılan Altındolaşımdaki paranın sigortası hüviyetindedir. Şöyle ki elinizde bir çek defteri ve bankada 1 milyon liralık bir mevduatınız olduğunu varsayalım. Bu çekleri değerli kılan ve çeklerin karşılığı olan şey, bankadaki mevduatınızdır. Eğer ki 1 milyon liranın üstünde çek yazarsanız, karşılığı olmayan çek yazdığınız için çekleriniz itibar kaybeder ve değersizleşir. Altın da bu mantık çerçevesinde paranın değerini koruma amacıyla devletler tarafından biriktirilir. Değerli madenlerden biri olan altın, paranın gücünü koruma özelliği haricinde kimyasal ve fiziksel açıdan barındırdığı özellikler sayesinde birçok farklı sektörde de kullanılmaktadır. Tüm bunları bir araya getirince, altın yatırımı; hem en gözde hem de en güvenilir yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Paramızı enflasyona karşı koruyabileceğimiz en önemli yatırım aracı Altın’dır. Esnek bir yatırım aracı olan Altın, ihtiyaç halinde anında nakite dönüştürülebilir yapısıyla, önemli bir avantaj sunmaktadır. Bu bağlamda bankalarda gram altın hesabı açılarak yapılan altın yatırımı konusunda da ilerleyen zamanlarda paylaşımlar yapacağız.

Okudunuz Mu?  Gram Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Altın yatırımı konusunda temel olarak iki yöntem mevcuttur. Bunlar; fiziki yatırımı ve sanal yatırımı(özellikle banka altın hesabı) şeklindedir. Halk arasında yastık altı olarak bilinen fiziki yatırım her ne kadar sık tercih edilen bir yöntem olsa da bilhassa güvenlik sorunları ve gram altın al-sat yoluyla kazanç elde etme isteği nedeniyle, banka altın hesabı yoluyla yapılan altın yatırımları da giderek artmaktadır.