Banka Kırmızı Kalem Nasıl Silinir?

Çoğu banka müşterisinin merak ettiği ortam bir soru bulunuyor. Banka kırmızı kalem nasıl silinir? Bu konu hakkında bilgi öğrenmek için makalemizin tamamını okumalısınız.

Banka kırmızı kalem nasıl silinir gibi benzeri pek çok soru merak ediliyor. Bankadan çektiğiniz krediyi düzenli olarak ödemediğiniz taktirde bu durum kredi notu uzu olumsuz yönde etkiliyor. Ödemelerinizde 1 veya 2 aylık bir aksama olsa bile bu durum olsa bile kredi notunuza yansıtmaktadır. Ancak ödemeler de 90 günü aşkın bir durum olur ise bankalar bu sefer farklı yöntemler deniyor. Bu süreçte banka avukatları ile iletişime geçmelisiniz. Avukatlar size haftalık ödeme süreci sunar. Bu süreçte borcunuzun tamamını ödemeniz isteniyor. Talep sonrası devreye kırmızı kalem cezası giriyor. Bu süreçte borçlarınızı yeniden taksitlendirme yapmayacaksınız.

Banka kırmızı kalem, banka kara listesi olarak da adlandırılmaktadır. Kırmızı kalem cezası ortalama 5 yıl sonra bitirilmektedir. Fakat bu süreçte banka müşterisinden borcunun ödemesi için belirli zamanlar da görüşmeler yapılmaktadır. Bazı banka müşterileri duru dan sıkıldıkları için bazıları ise haciz gelmemesi için bir şekilde banka borcunu kapatıyor. Fakat borcunu hiç ödemeyen kişiler başka bankalardan da kredi çekemez hale geliyor. Kredi ödemelerine dikkat etmeyen kişiler banka kırmızı kalem cezası ile her an yüz yüze gelebilir. Borcunuzu 2-3 ay içerisinde ödemezseniz banka kırmızı kalemi devreye sokuyor. Kredi kartı kullanma veya kredi çekerek düzenli ödeme yapmayacak kişiler bu konuyu gözden geçirmelidir. Aksi taktirde uzun yıllar boyunca banka ve avukat ile uğraşmak durumunda kalacaktır.

Okudunuz Mu?  İnternet Bankacılığında İşlem Yapmak Güvenli Mi?

Kredi Sicil Affı Olur Mu?

Eksik veya yanlış ödemeden kaynaklı banka kırmızı kalem cezası ortadan kaldırılır. Kredi sicil affı için;

  • Bankalardan kredi çekmeye yardımcı olmak,
  • Sicilleri düzenli hale getirmek,
  • Kredi puanlarını yükseltmektir,

Sicil affı tarihlerini takip ederek bankaya gidilmelidir. Bu uygulamadan faydalanmak için eksik ya da ödenmemiş tüm borçların kapatılmış olması isteniyor. Uzun süre beklemeden kırmızı kalem cezasından kurtulmanın en etkili yolu budur. Kırmızı kalem cezası alan kişiler İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi gibi diğer kredileri almaya engel bir durumdur. Bankaya ödeme konusunda güven vermediğiniz için hiçbir şekilde kredi imkanından faydalanamazsınız. Bu yüzden kırmızı kalem durumunu borcunuzu ödeyerek düzeltebilirsiniz.