Banka Kırmızı Kalem Süresi Ne Kadar?

Banka müşterileri borcunu 90 gün içerisinde ödemez ise banka Avukatları devreye girmektedir. 1 haftalık süre sunarak bu süreçte müşterinin borcunu ödemesi istenir.

Banka kırmızı kalem süresi ne kadar sorusu sıkça soruluyor. Çoğu banka müşterisi kırmızı kalem cezasından muzdarip’tir. Ancak bu durumu düzeltmek de yine banka müşterilerinin elindedir. Banka müşterisi borcunu 90 gün içerisinde ödemez ise devreye hukuki süreç giriyor. Banka avukatları müşteri ile iletişime geçerek 1 haftada borcunun kapatmasını söylüyor. Fakat banka müşteri bu süreçte ödeme yapmaz ise belirli bir sonra haciz memurları devreye giriyor. Bu gibi durumlar yaşamamak için bankaya olan borç düzenli olarak ödenmelidir.

Banka müşterisi 90 gün boyunca borcunu ödemez ise kırmızı kalem yer. Bu durum kredi notuna olumsuz yansır. Kredi notu düştükçe hiçbir bankadan kredi alamaz hale gelir. Bu yüzden çekeceği krediyi ödeyecek kişiler bankaya bulaşmalıdır. Aksi taktirde iş hacize kadar gidebilir. Kırmızı kalem cezası 5 yıl sürmektedir. Kişi bu süreçte zamansız olarak sıkıştırılır ve ödeme yapması istenir. Hem banka avukatı hem de banka müşteri temsilcileri zaman zaman banka müşterisini arar ve aynı bilgileri tekrarlar. Eğer banka müşterisi ödeme yapacak durumda değil ise banka avukatı evine giderek eşyalarını haciz eder. Bu süreçte borcunu ödemesi istenir. Eğer borç ödenmez ise 5 yıl sonunda eşyalara el konulur. Eğer üzerine araç ya da taşınmaz mülk var ise tüm varlığına el koyulur.

Okudunuz Mu?  Halkbank Müşteri Hizmetlerine Hızlı Bağlanma Yöntemleri

Kırmızı Kalem Nasıl Silinir?

Kırmızı kalem silinmesi borcun miktarına göre değişmektedir. Bankaya olan borcun ödenmemesi durumunda kişinin kredi notu düşmeye başlar. Fakat borcun 90 günü aşkın ödenmemesi durumunda icra devreye girmektedir. Eğer kişi icradan kurtulmak istiyor ise bir şekilde borcunu ödemenin yollarına bakmalıdır. Banka borcunu ödemeyen kişiler kara listeye alınır ve bir daha hiçbir bankanın kredisine başvuru yapamaz. Bu kara liste 5 yıl sonra yenilenir. Dolayısı ile kırmızı kalem süreci 5 yıldır. Borcunu düzenli olarak ödemeyen kişilere banka kırmızı kalem cezası uygulanır. Bunun sonucunda bankaların kredi imkanından bir daha faydalanamaz hale gelir.

Kredi kara listeleri 5 yıl sonra yenilenmektedir. Bu sürecin dolması ile kırmızı kalem cezası silinir. Bilindiği üzere kredi notu düşük olan banka müşterileri bankalardan kredi alamaz ya da yüksek faiz oranı ile faydalanabilir. Aynı zamanda kredi almak için bankaya teminat gösterilmesi şarttır. Eğer kredi notunuzu düzeltmek istiyorsanız;

  • Kredi puanlarını yükseltmektir,
  • Sicilleri düzenli hale getirmek,
  • Bankalardan kredi çekmeye yardımcı olmak,