Bankalara Faturalar İçin Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl verilir?

Her ay fatura ödemeleriniz için ayrı bir zaman ayırmak istemiyorsanız bankanıza fatura otomatik ödeme talimatı vererek hem bu zahmetten kurtulabilir hem de zamandan tasarruf edebilirsiniz. Bankalara verilen otomatik fatura ödeme talimatı ile elektrik, su, telefon vb. fatura ödemeleri için herhangi bir yere gitmeden ödeme yapabilirsiniz. Ancak sadece banka hesabınızdaki para üzerinden değil, kredi kartı ile de otomatik fatura ödeme talimatı verebilirsiniz.

 

Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Verme Yöntemleri

Otomatik ödeme talimatı vermek için bankanızla telefonla iletişime geçebileceğiniz gibi internet bankacılığı üzerinden de bunu yapabilirsiniz. Otomatik fatura ödeme talimatı internet üzerinden çok basit şekilde yapılan bir işlemdir. İnternet bankacılığı ekranında yer alan menüden otomatik ödeme talimatı verme sekmesini bulduktan sonra hangi faturanızın ödeneceğini belirleyerek onay verirsiniz. Zaten ilgili sayfa, hangi işlemleri yapacağınız konusunda sizi yönlendirecektir. Eğer internet bankacılığı kullanmıyorsanız da bu durumda bankaya doğrudan giderek otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Sıra beklemeden, ek ödeme yapmadan bu şekilde bankanız sizin yerinize ödeme yapmış olur. Üstelik bankanız, otomatik ödeme talimatı kampanyaları aracılığıyla sizlere bazı avantajlı uygulamalar da sağlayabilir. Bazı durumlarda kredi kartı aidatı vermemek için de otomatik ödeme talimatlı faturalarınızın olması gerekebilir. Bunun için de artı sağlarsınız.

 

Otomatik Fatura Ödeme Talimatıyla Hangi Faturalar Ödenebilir?

Otomatik fatura ödeme talimatı ile ödeme yapabileceğiniz faturalar şu şekildedir: Elektrik, doğalgaz, telefon, kablolu TV, su, cep telefon faturaları kira, taksit gibi özelleştirilen ödemeler ve kredi kartı ödemesi ve diğer ödemeler. Dilerseniz otomatik ödeme talimatı iptal seçeneğiyle ilgili fatura vb. ödemelerinizi otomatik ödeme kapsamından çıkarabilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı iptal işlemini internet bankacılığı üzerinden ya da doğrudan banka üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.