Bankalardan Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Bankalardan kredi çekme şartları tüketiciler tarafından bilinmesi gereken kriterler arasındadır. Her şeyden önce bir tüketicinin kredi skoru yüksek olmalıdır. Düşük kredi puanına kredi veren bankalar olsa da pek çok şart ve kurala bağlı olarak bu süreci yönetmeye devam ederler. Bu yazımızda bankalardan ihtiyaç, taşıt veya konut kredisi çekmek isteyenlerin sahip olması gereken kriterleri sıralarken kredi çekmek için gerekli belgeleri de detaylı olarak aktarıyor olacağız.

Kredi Yaş Sınırı

Bankalardan kredi çekme şartları arasında en önemli kriter, yaş sınırıdır. 18 yaşını doldurmayan hiçbir tüketiciye kredi verilmez.

Kredi Puanı

Bankalardan kredi alabilmek için en düşük kredi puanı 1.500 olmalıdır. Bazı bankalar daha düşük kredi skoruna kredi verebilir fakat bu durumda da kefil veya ipotek şartı talep edebilir.

Gelir Durumu

Bankalardan kredi alabilmek için yeterli bir gelire sahip olmanız gerekir. Kredinin aylık taksit miktarının en az 2 katına kadar gelirini belgeleyebilen tüketiciler rahatlıkla kredi alabilir. Örneğin aylık taksit tutarı 1.500 TL olan bir kediyi alabilmek için aylık gelirinizin minimum 3.000 TL olması gerekir.

Sigortalı İşte Çalışmak

Bankalar çalışmayan tüketicilere kredi vermez. Bu nedenle SGK’lı olarak bir iş yerinde en az 3 ay çalışmış olmak gerekiyor. Vergi levhalılar ise işletmenin kuruluş tarihi üzerinden 1 yıl sonra bankalara kredi başvurusunda bulunabilir. Memur veya emekliler ise kredi skoruna ve ek gelir belgelerine bakılarak kredi alabilir.

Okudunuz Mu?  Banka Kırmızı Kalem Nasıl Silinir?

İpotekli Kredilerde Eş Rızası

İpotekli kredi almak isteyenlerde eş rızası aranmaktadır. Özellikle de konut kredisinde evli tüketicilerden yazılı ve ıslak imzalı eş rızası belgesi istenir.

Kefil

Banka bazı durumlarda kefil talep edebilir. Günümüzde kefilsiz kredi veren bankalar olsa da kredi skoru düşük olan tüketicilerden en az memur olarak çalışan bir kefil istenebilmektedir.

Kredi Taleplerinde İstenen Belgeler

Bankalardan kredi çekme şartları bu şekilde sıralanırken bazı belgeleri hazırladıktan sonra bankalardan hizmet alınabilir. Bu belgeler;

  • Maaş bordrosu
  • SGK dökümü
  • İkametgah
  • İş yeri imza sirküleri
  • Konut kredisi için tapu fotokopisi
  • Varsa ek gelir belgesi
  • Taşıt kredisi için araç faturası ya da araç ruhsatı şeklinde sıralanmaktadır.