Bireysel Emeklilik Nedir? Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Bireysel emeklilik sistemi, çıktığı günden bu yana olumlu-olumsuz çok sayıda eleştiri almakla birlikte çalışanlar tarafından halâ merak konusu oluşturmaktadır. Bireysel emeklik sistemine girilmeli mi, getirisi fazla olur mu, artısı mı çok eksisi mi çok gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Yazımızda da bu sorulara genel çerçevede cevap vermeye çalışacağız.

 

Bireysel Emeklilik Nedir?

Kişilerin çalışmış oldukları dönemlerde sahip oldukları hayat standartlarının, emekli oldukları dönemde de sürdürebilmeleri adına bugünden düzenli bir birikim yapma olanağı sağlayan ve devlet katkısı ile desteklenen yatırım ve tasarruf sistemine bireysel emeklilik sistemi kısa adıyla da Bes denmektedir. Bireysel emeklilik sistemine onsekiz yaşını doldurmuş ve fiil ehliyetine sahip olan herkes katılabilir. Bireysel emeklilik sisteminde emeklilik şirketlerinin yürütmüş olduğu faaliyetleri, T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından denetlerek, ayrıca şirketlerin yılda bir kez bağımsız dış denetim yaptırması zorunluluğu da vardır. Bireysel emeklilik sisteminde on yıl boyunca kalmanız ve ellialtı yaşını doldurmanız halinde emekliliğe hak kazanarak, on yıllık süreyi aştıktan sonra da birikimlerinizi toplu bir şekilde ya da aylık taksitler halinde alabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Avantajları Nelerdir?

Bireysel emeklilik avantajları arasında en temeli, devlet katkısı eşliğinde birikim yapılabilmesine olanak sağlamasıdır. Bireysel emeklilik sistemindeki %25 devlet katkısı sayesinde sisteme aylık yapılan her ödeme için bu miktarın %25’i kadar devlet katkısı da eklenmektedir. Diğer avantajı ise bireysel emeklilik sistemi şirketinizi ve fonunuzu değiştirme hakkınızın bulunmasıdır. Üstelik bu değişiklik için herhangi bir ücret ödemenize de gerek yoktur. Bunun yanı sıra fonlarınızı dilediğiniz zaman kontrol edebilir ve fon yönetiminizi de kontrol edebilirsiniz. Bir başka bireysel emeklilik sisteminin avantajı ise, bireysel emeklilik ödemelerinizi bütçeniz dahilinde dilerseniz azaltabilir ve yine bütçenizin yetmemesi durumunda ise dondurabilirsiniz. Ve ayrıca bireysel emeklilik fonları vergiden de muaftır. Bireysel emeklilik sistemi özellikle para biriktirmek konusunda zorluk yaşayanlar için avantajlı olacaktır. Devlet katkılı BES sayesinde küçük birikimler ile yıllar sonra emekli olduğunuzda maaş bağlatabilecek ya da toplu para alabilecek duruma gelebilirsiniz.

Okudunuz Mu?  Altın Tahvili ve Altın Kira Sertifikası Ne Kadar Kazandırır?

 

Bireysel Emeklilik Dezavantajları Nelerdir?

Bireysel emeklilik dezavantajları arasında ilk sıraya, yatırılan paranın enflasyonist ortamda istenilen değeri elde edememesi ve kazanç anlamında beklentileri karşılayan bir fayda sunmamasıdır. Yani enflasyon düzeyinin yüksek seyretmesi, sisteme yatırılan paranın çabuk erimesine, değersizleşmesine neden olabilir. İkinci olarak bireysel emeklilik sisteminden on yıllık süreyi doldurmadan çıkmanız halinde devlet ciddi bir oranda kesinti yapmaktadır. Şayet zor bir durumda kalmazsanız on yıllık süreyi doldurmadan sistemden çıkmamalısınız. Bir diğer dezavantaj da fonlarınızın iyi yönetilememesi halinde istediğiniz oranda bir gelir elde edemeyecek olmanızdır. Başka bir dezavantaj ise, bireysel emeklilik şirketleri yönetim kesintileri yapmaktadır. Bu bahsedilen kesintilerin oranı ise çoğunlukla %8 ile %10 aralığında olmaktadır.