in ,

İkiz, Üçüz gibi Çocuğu Olanlara Çoklu Doğum Yardımı Verilecek!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bakanlığa ait bütçe görüşmelerinin yapıldığı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu çalışmalarına ilişkin bazı açıklamalarda bulundu. Bakan, iki yeni sosyal yardım programının başlatılacağını ve bunlardan birisinin de ikiz, üçüz gibi çoklu doğumlarda, ihtiyaç sahibi olanlara 2 yıl boyunca maddi destek verilmesi olduğunu belirtti. Peki projenin detaylarında neler var? Çoklu doğum yardımı nedir? Çoklu doğum yardımı şartları ne olacak ve kimlere verilecek? İkiz çoklu doğum parası, üçüz çoklu doğum parası ne kadar olacak? Haberin detaylarına bakalım;

 

Çoklu Doğum Yardımı Nedir?

Çoklu doğum yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın önümüzdeki dönemdeki başlatacağı sosyal yardım projesidir. Hali hazırda çocuğu olanlara doğum yardımı ödemesi yapan Bakanlık, çoklu doğum parası ile ikiz, üçüz ve daha fazla sayıda çoğul doğum yapanlara destek sağlamayı amaçlıyor.

Çoklu doğum yardımı projesi nedir?

Çoklu Doğum Yardımı Şartları Nelerdir, Kimlere Verilir?

Çoklu doğum yardımı şartları tam olarak belli olmadan önce bu yardımın ihtiyaç sahibi olanlara verileceğini ve bununla ilgili olarak bazı gelir kriterlerine bakılacağını söylemiştik. 12 Kasım 2018 itibariyle Bakanlığın internet sayfasında çoklu doğum yardımı şartları net olarak açıklandı. Buna göre çoklu doğum yardımı programından, 3294 sayılı Kanun kapsamında yer alan ve hane içinde kişi başına düşen aylık gelir tutarı asgari ücretin 1/3’ünden az olan muhtaç haneler yararlanabilecek. Yani aynı evde kişi başına düşen gelir 483 lirayı aşmıyorsa bu ödeme alınabilir. Bir diğer şart da başvurusu süresiyle ilgili olacak. Proje, 2 yaşına kadar olan ikiz veya daha fazla çocuklar için geçerli olduğundan 2 yaşını geçen çocuklar için ödeme yapılmayacak. Örneğin şu an 20 aylık ikizleri olan muhtaç bir aile, başvuru yapması halinde en fazla 4 aylık ikiz çocuk parası yardımı alabilecek. Tüm bunlara ek olarak çoklu doğum yardımı alınabilmesi için Sağlık Bakanlığının Çocukluk Dönemi Aşı Takviminde yer alan aşıların süresi içinde yaptırılması gerekmektedir.

 

Çoklu Doğum Yardımı Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır?

Çoklu doğum parası başvurusu; il ve ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yapılacaktır. Özellikle ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma Vakıfları genellikle Hükümet Konağı(Kaymakamlık) binası içinde yer almaktadır. Çoklu doğum parası başvurusu için gerekli evraklar; çocuğunuzun nüfus kaydını yaptıktan sonra alacağınız nüfus kayıt örneği ve doğum belgesi şeklindedir.

 

Çoklu Doğum Yardımı Ödemesi Ne Kadar?

Çoklu doğum yardımı ödemesi,  çocuk başına aylık 150 lira olarak yapılacaktır. Ek olarak bu bu yardım, 2 yaşına kadar devam edecek şekilde iki ayda bir yapılacaktır. Peki bu durumda ikiz, üçüz ve daha fazla doğumlarda, toplam çoklu doğum yardımı ödemesi ne kadar olacak, inceleyelim.

Çoklu doğum yardımı ödemesi ne kadar? Şartları nedir, Kimlere Verilir?

İkiz çoklu doğum yardımı ödemesi ne kadar olacak?

İkiz çoklu doğum yardımı ödemesi, çocuk başına her ay 150 liradan olmak üzere aylık toplam 300 lira olacak yapılacaktır. Bu ödeme 2 yaşına kadar yapılacağı için ailelere 2 yılın sonunda toplam 7.200 TL ödeme yapılmış olacaktır.

 

Üçüz çoklu doğum yardımı ödemesi ne kadar olacak?

Üçüz çoklu doğum yardımı ödemesi, çocuk başına her ay 150 liradan olmak üzere aylık toplam 450 lira olacak yapılacaktır. Bu ödeme 2 yaşına kadar yapılacağı için ailelere 2 yılın sonunda toplam 10.800 TL ödeme yapılmış olacaktır.

 

Dördüz çoklu doğum yardımı ödemesi ne kadar olacak?

Dördüz çoklu doğum yardımı ödemesi, çocuk başına her ay 150 liradan olmak üzere aylık toplam 600 lira olacak yapılacaktır. Bu ödeme 2 yaşına kadar yapılacağı için ailelere 2 yılın sonunda toplam 14.400 TL ödeme yapılmış olacaktır.

 

Beşiz çoklu doğum yardımı ödemesi ne kadar olacak?

Beşiz çoklu doğum yardımı ödemesi, çocuk başına her ay 750 liradan olmak üzere aylık toplam 300 lira olacak yapılacaktır. Bu ödeme 2 yaşına kadar yapılacağı için ailelere 2 yılın sonunda toplam 18.000 TL ödeme yapılmış olacaktır.

 

Altız çoklu doğum yardımı ödemesi ne kadar olacak?

Altız çoklu doğum yardımı ödemesi, çocuk başına her ay 900 liradan olmak üzere aylık toplam 300 lira olacak yapılacaktır. Bu ödeme 2 yaşına kadar yapılacağı için ailelere 2 yılın sonunda toplam 21.600 TL ödeme yapılmış olacaktır.

 

Yediz çoklu doğum yardımı ödemesi ne kadar olacak?

Yediz çoklu doğum yardımı ödemesi, çocuk başına her ay 1050 liradan olmak üzere aylık toplam 300 lira olacak yapılacaktır. Bu ödeme 2 yaşına kadar yapılacağı için ailelere 2 yılın sonunda toplam 25.200 TL ödeme yapılmış olacaktır.

 

Çoklu Doğum Parası Sorgulama PTT

Çoklu doğum projesiyle ilgili ödeme işlemleri PTT şubeleri vasıtasıyla yapılacaktır. Aynı zamanda diğer ödemelerde olduğu gibi e-devlet çoklu doğum parası sorgulama ekranı üzerinden ya da TC kimlik numarasıyla PTT şubelerinden sorgulama yapılabilecek.

 

Yeni Çocuğu Olanlara Şu An Hangi Ödemeler Yapılıyor?

Hali hazırda yeni çocuğu olanlara birtakım yardım ödemeleri yapılmaktadır. Bunlar; SGK tarafından verilen emzirme ödeneği ve Aile, Çalışma Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımı ödemesidir. SGK süt parası olarak da bilinen emzirme ödeneği, mevzuatta yer alan bazı şartları sağlayan sigortalılara verilmektedir. Aile Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımı ödemesi ise projenin başladığı 15/05/2015 tarihinden sonra doğan tüm çocuklara verilmektedir. Anne ve/veya babanın Türk vatandaşı ya da Mavi Kart(çift vatandaşlık) sahibi olması yeterlidir.

Emzirme ödeneği ve doğum yardımı ödemesi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın → https://www.raporparasisorgulama.com/dogum-parasi-nereden-alinir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kredi Faiz Oranları Düşecek Mi?

Ertelemeli Kredi Veren Bankalar 2019 (Güncel)