Düğün Altınları Nasıl Değerlendirilir? Altın Yatırımı Yöntemleri Nelerdir?

Bu yazıda; düğün altınları nasıl değerlendirilir, düğünde takılan altınlar ne yapılmalı, yatırım kapsamında düğünde takılan altınlar nasıl değerlendirilir? Düğün takıları yatırım yöntemleri nelerdir gibi soruları cevap oluşturabilecek bilgi paylaşımı ve değerlendirmelerden bahsedeceğiz.

 

Düğün Altınları Nasıl Değerlendirilir 2018?

Bilhassa ülkemizde, yatırım amacıyla düğün altınları nasıl değerlendirilir sorusu sıklıkla araştırılmaktadır. Peki neden? Kültürümüz gereği düğün, nişan, sünnet vb. organizasyonlarda altın takı takılmaktadır. Örneğin standart(genel ortalama) ekonomik yaşam koşullarına sahip bir çiftin düğününde, ortalama 300 gram altın takı takılabilmektedir. Bu durumda düğünde takılan altınları değerlendirmek daha da önemli hale gelir. Düğün altınları nasıl değerlendirilir sorusuna 2018 itibariyle çeşitli yöntemler öne sürülebilir. Bu yöntemleri; nakite çevirip faize yatırma, gram altın hesabı açarak bankaya yatırma, bankada kasa kiralayarak fiziki yatırım yapma, altın tahvili ya da altına dayalı kira sertifikası alma ya da direkt yastıkaltı yatırım olarak tabir edilen ve evde fiziki altın biriktirme şeklinde sıralayabiliriz. Şimdi de düğünde takılan altınlar nasıl değerlendirilir konusunda sıraladığımız yöntemleri detaylıca inceleyelim:

Düğünde takılan altınlar nasıl değerlendirilir?

Düğündeki Altınları Nakite Çevirip Faize Yatırma

Düğün takıları yatırım yöntemleri arasında en az tercih edileni düğünde biriken altınları nakite çevirip faize yatırma olarak karşımıza çıkar. Fakat düğün altınları nasıl değerlendirilir diyen biri için bu yöntem değerlendirmeye alınmalıdır. Özellikle banka mevduat faizlerinin yüksek seyrettiği dönemlerde nakit para üzerinden yüksek faiz geliri elde edilebilir. Bir örnek üzerinden hesaplama yapalım; düğünde biriken 300 gr altını nakite çevirdiğinizde, yaklaşık 58.000 liraya denk gelir. Yazıyı kaleme aldığımız tarih itibariyle 58.000 lirayı banka faizine yatırdığımızda, aylık ortalama 1000 TL faiz getirisi elde edileceğini görmekteyiz. Doğal olarak yatırım amaçlı düğün altınları nasıl değerlendirilir diyen birinin bu yöntemi kullanması önerilebilir.

 

Bankada Kasa Kiralayarak Fiziki Yatırım Yapmak

Yatırım maksadıyla düğün altınları nasıl değerlendirilir diyen birine kasa kiralayarak yapılan fiziki altın yatırımı modelini tanıtmak abesle iştigaldir. Nitekim altın yatırımı modelini genellikle fazla kazanç beklentisi olmayan ve düğün takılarını, altınları güvenli bir şekilde saklamak isteyen bireyler tercih etmektedir. Her ne kadar fiziki altınların güvenliği açısından iyi bir yöntem gibi görünse de başta kasa kiralama maliyetleri olmak üzere ihtiyaç anında altınları  hemen bozduramama gibi olumsuz yönleri bulunmaktadır.

 

Düğündeki Altınları Bankaya Yatırma

Düğün altınları nasıl değerlendirilir sorusuna verilecek en popüler cevap, gram altın hesabı açarak bankaya yatırma yöntemidir. Nitekim düğün takıları yatırım yöntemleri arasında en güveniliri ve değerlendirilmesi kolay olanı gram altın hesabı denebilir. Peki neden? Düğünde biriken altınlarınızı tercih ettiğiniz bir banka altın hesabına yatırdığınızda, altınlarınız 24 ayar gram cinsinden hesabınızda tutulur. Bu sayede hem altın fiyatlarındaki artışlardan faydalanmış olursunuz hem de acil nakit ihtiyacı duymanız halinde dilediğiniz kadar gram altını banka hesabınızda anında bozabilirsiniz.

Okudunuz Mu?  Altın Tahvili ve Altın Kira Sertifikası Ne Kadar Kazandırır?
Düğün altınları nasıl değerlendirilir?

Düğün Altınlarını Bozdurma ve Bankaya Altın Yatırma Nasıl Oluyor?

Düğün altınları nasıl değerlendirilir diyen birinin, düğün takıları yatırım konusunda banka altın hesabı açmayı tercih ettiğini varsayalım. Peki bankaya altın yatırma nasıl oluyor? Düğün altınlarını bozdurma nasıl yapılmalıdır? Birçok banka “Altın Günleri” adı altında bireylerin elindeki fiziki altını değerlendirebilmesine yönelik kampanyalar oluşturuyor. Belli bir takvim üzerinden düzenlenen banka altın günlerinde bireylerin elindeki fiziki altınlar, altın ekspertizleri tarafından 24 ayar altın cinsinden hesaplanıyor. 24 ayara çevrilerek hesaplanan altınların değeri, talebinize göre o günkü 24 ayar gram altın fiyatları üzerinden nakit olarak veriliyor ya da adınıza banka altın hesabı açılarak toplam gram altın miktarı bu hesaba aktarılıyor. Gram altın hesabı açacağımız banka seçimi konusunda da dikkatli olmalıyız. Gram altın alışı ve satışı arasındaki makasın(fiyat farkı) en az olduğu bankaları tercih etmeliyiz. Yine hesap işletim ücreti, eft, havale tarzı giderlerin olmadığı bankalarda gram altın hesabı açmaya özen göstermeliyiz.

 

Altın Tahvili ya da Altına Dayalı Kira Sertifikası Almak

Yatırım amaçlı düğün altınları nasıl değerlendirilir diye soruyorsanız, yeni yeni tanınmaya başlayan altın tahvili ve altın kira sertifikası alımı yapabilirsiniz. Daha önce kaleme aldığımız altın tahvili ve altın kira sertifikası ne kadar kazandırır konulu yazımızda, kazanç tutarlarına dair bilgiler vermiştik.  Peki altın tahvili ya da altına dayalı kira sertifikası nasıl alabiliriz? Altın Tahvili ya da Altına Dayalı Kira Sertifikası, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından aracı banka olarak belirlenen Ziraat Bankası/Ziraat Katılım Bankası şubeleri aracılığı ile tüm Türkiye genelinde dönem dönem ihraç edilmektedir. Talep toplama tarihlerini http://altin.hazine.gov.tr ile www.ziraat.com.tr ve www.ziraatkatilim.com.tr internet adreslerinden takip ederek başvuruda bulunabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için en yakın Ziraat Bankası/Ziraat Katılım Bankası şubelerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Evde Fiziki Altın Birikimi Yapmak

Düğün altınları nasıl değerlendirilir konusunda en dezavantajlı yöntemin evde fiziki altın birikimi yapmak olduğunu ifade edebiliriz. Nitekim hem güvenlik(çalışma riski) açısından tehlike oluşturması hem de al-sat yapma imkanı vermemesi, bu yatırım türünü riskli ve az kazançlı hale getirmektedir.

Düğün altınları nasıl değerlendirilir konusunda birçok yöntemi sizlerle paylaştık. Burada önemli olan husus, birikmiş altınlarınızı hangi kriterlere önem vererek değerlendirmek istediğinizdir. En çok önem verdiğiniz kritere göre düğün altınları nasıl değerlendirilir konulu yazımızda yer alan yöntemleri uygulayabilirsiniz. Verdiğimiz bilgiler asla tavsiye amacı taşımamaktadır. Yazıda yer alan bilgi metinlerini dikkate alarak kendinize en uygun altın yatırımı türünü kendiniz belirlemelisiniz.