Düşük Faizli Arsa Kredisi Veren Bankalar

Eğer arsa almak istiyorsanız ve arsa fiyatını karşılayacak boyutta nakdiniz yoksa düşük faizli arsa kredisi çekerek nakit eksiğinizi tamamlayabilir ve arsayı satın alabilirsiniz. Fakat arsa kredisi kullanmak için bankalar nezdinde bazı şartlar öne sürülmektedir. Örneğin bazı bankalar sadece belediye sınırları içerisinde ve imara açık arsalara kredi verebiliyorken kimisi imar durumunu dikkate almamaktadır. Arsa kredisindeki işleyişe bakacak olursak konut kredisi ile benzer mantıkta olduğunu söyleyebiliriz. Arsa kredisi verilirken konut kredisinde olduğu gibi ekspertiz tarafından arsanın fiyatı belirlenir. Akabinde de arsa değerinin ortalama %50’si üzerinden kredi çıkartılır. Son olarak konut, taşıt kredilerinde olduğu gibi arsa kredisinde de baka tarafından ilgili arsaya ipotek konulur. Peki en düşük faizli arsa kredisi veren bankalar hangileridir?

Düşük faizli arsa kredisi veren bankalar

En Uygun Arsa Kredisi Veren Bankalar

En uygun düşük faizli arsa kredisi veren bankalar, genellikle kamu bankalarıdır. Yani arsa kredisi almak istiyorsanız öncelikle Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank gibi devlet iştiraki olan bankaları araştırmalısınız. Bunlar dışında İş Bankası, Şekerbank, TEB, Albaraka gibi arsa kredisi veren bankaları da incelemeniz önerilir. Bu sayede bankalar arasında kredi maliyet karşılaştırması yapabilirsiniz.

Arsa kredisi faiz oranları konusunda bankaların internet sitelerinde net bir faiz tablosu ya da bilgilendirme yer almamaktadır. Bu nedenle arsa kredisi başvurusu yapmak isteyen tüketiciler bizzat şubelere davet edilmektedir. Krediyle arsa almak istiyorsanız başta kamu bankaları olmak üzere diğer birkaç özel bankayı ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz. Eğer ki almak istediğiniz arsa belediye mücavir alanı içerisindeyse ve imara açık bir durumdaysa düşük faizli arsa kredisi almanız kolaylaşır.