Kimler Kolay, Hızlı ve Düşük Faizli Kredi Çekebilir?

Düşük faizli kredi veren bankalar aracılığıyla kredi çekmek şüphesiz ki herkesin arzu ettiği bir durum. Bunun yanı sıra kredi işlemlerinin kolay ve hızlı şekilde yürümesi de banka kredisi kullanmak isteyen bireyler tarafından dikkate alınmaktadır. Peki hem kolay hem hızlı ve bir de düşük faizli kredi çekmek mümkün mü? Kimler düşük faizin yanı sıra kolay ve hızlıca banka kredileri kullanabilir, inceleyelim.

Düşük faizli krediler; başta uzun vadeler olmak üzere miktar olarak yüksek düzeydeki banka kredileri için çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Örnek üzerinden hareket edersek % 1,80 faiz oranıyla 48 ay vadeli 50.000 tl kredi çektiğimizde geri ödeme tutarı 80.800 lira olurken, aynı krediyi sadece 0,1 puan düşükle %1,70 faiz oranından çektiğimizde toplam geri ödeme tutarı 78.800 tl olacaktır. Yani 0,1 puanlık bir faiz düşüşüyle bile toplam 2.000 liraya yakın faiz avantajı sağlanacaktır.

 

Düşük Faizli Kredi Kimler Kullanabilir?

Bankalar maalesef ki düşük faizli kredi kullandırma konusunda oldukça titiz davranırlar. Fakat bazı kriterleri taşıması halinde kişiye özel faiz oranıyla banka kredisi verilebilmektedir. Peki bu kriterler nelerdir? Düşük faizli kredi veren bankalar iki önemli kriteri dikkate alarak uygun faizli kredi kullandırır. Bunlar; kredi notu durumu ve maaş müşterisi olup olmadığı şeklindedir.

Düşük faizli kredileri kimler çekebilir?

Kredi Notu: Yüksek kredi notuna sahip olan bireyler, düşük faizli kredi bulma konusunda oldukça büyük avantaja sahiptir. Nitekim kredi notunuz yüksek ise % 0,30’lara varan faiz düşüşleriyle kredi çekebilirsiniz. Peki yüksek kredi notundan kasıt nedir? Hangi kredi notu aralığı yüksek olarak ifade edilir?

  • 0-699 Puan → En Riskli Grup
  • 700-1099 Puan →Orta Riskli Grup
  • 1100-1499 Puan → Az Riskli Grup
  • 1500-1699 Puan → Yüksek Kredi Notu
  • 1700-1900 Puan → En Yüksek Kredi Notu
Okudunuz Mu?  Bankaların Altın Toplama Günleri 2019

Yukarıda yer alan sıralamada görüldüğü üzere yüksek kredi notu kavramı, genel olarak 1500 ve sonrası puanlar için kullanılır. Fakat bazı bankalar daha esnek davranıp bu değeri 1400 puan olarak da başlatabilmektedir. Eğer ki 1400 ve üzeri puana sahip kredi notunuz varsa hem düşük faizli hem de kolay ve hızlı kredi çekebilirsiniz.

 

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Okumak için TIKLAYIN

 

Maaş Müşterileri: Öncelikle banka maaş müşterisi kavramına açıklık getirelim. Eğer ki bir bankadan düzenli olarak maaş ya da aylık alıyorsanuz o bankanın maaş müşterisi olarak sayılırsınız. Buna örnek olarak emeklilerin aldığı maaşı ya da maaş ödeme anlaşması yapılan bir bankadan alınan memur maaşını gösterebiliriz. Bankalar, maaş müşterisi olan kişilere nispeten daha düşük faiz oranlarıyla kredi verebilmektedir. Her ne kadar yüksek kredi notuna sahip bireylere sağlanan düşük faizli krediler kadar olmasa da % 0,10 daha düşük faiz oranıyla kredi imkanı sağlanabilmektedir. Banka maaş müşterisi olan bireylerin kredi çekme konusundaki en önemli avantajı ise evrak vb. işlemler açısından daha rahat olmasıdır. Nitekim bankalar, maaş müşterisi olan bireylerin kredi işlemlerini daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirmektedir.

En nihayetinde şunu net olarak ifade edebiliriz; eğer ki bankalar nezdinde riskli müşteri grubunda değilseniz kredi verilme ihtimaliniz yüksektir. Ek olarak kredi notunuz da yüksekse veya bankanın maaş müşterisi iseniz kredinizi hem daha düşük faizle hem de hızlı ve kolay şekilde çekebilirsiniz.