Düşük Faizli Kredi Veren Banka Araştırması Nasıl Yapılmalı?

Düşük faizli kredi arayışı, faizlerin ve maliyetlerin yükseldiği bu dönemde çok daha fazla önem kazanmış durumda. Özellikle vade süresi uzadıkça çekilen kredilerde katlanılan toplam maliyetin hızlı artışı ve kredi karşılaştırmasında oluşan önemli maliyet farkları, düşük maliyetli kredi araştırmasını daha önemli kılıyor. Peki tüketiciler olarak düşük faizli kredi veren bankaları araştırırken nelere dikkat etmeliyiz? Kredi karşılaştırması yaparken hangi unsurları değerlendirmeliyiz?

 

Düşük Faizli Kredi Araştırmasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Düşük faizli kredi araştırması; doğru yöntemlerin kullanılmasıyla cebimizden daha az para çıkmasını sağlar fakat eksik ve hatalı araştırma yapılırsa gereksiz yere daha yüksek maliyetli kredi çekmemize neden olur. Bu sebeplerle düşük faizli kredi araştırması ve kredi karşılaştırması yaparken bazı faktörleri çok dikkatli incelemeliyiz.

 

Kredi Faiz Oranları

Her ne kadar “düşük faizli kredi veren bankalar” şeklinde kredi araştırması yapsak da her düşük faizli kredi en uygun maliyetli kredi olmayabilir. Yani bir bankanın kredi faiz oranları rakamsal olarak düşük görünse de toplam maliyet açısından çok daha dezavantajlı olabilir. Bu nedenle kredi araştırması yaparken direkt olarak banka kredi faiz oranından ziyade toplam kredi geri ödeme tutarını incelemek gerekir.

 

Faiz Dışındaki Kredi Masrafları

Uygun faizli kredi araştırması yapan tüketicilerin en fazla hataya düştükleri husus, kredi faizi dışındaki diğer masraflardır. Birçok tüketici düşük faiz oranına aldanıp krediye ait diğer masrafları göz ardı etmektedir. Halbuki dosya masrafı, hayat sigortası vb. isimler adı altında alınan masraflar bir anda kredi maliyetini yükseltebilmekte ve emsallerine kıyasla daha yüksek maliyetle kredi çekmemize neden olabilir. Bu nedenle kredi faiz masrafı dışında diğer giderleri de dikkatlice kontrol etmek gerekir.

Okudunuz Mu?  Bireysel Emeklilik Nedir? Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

 

Kredi Kullandırma Şartları

Kredi araştırması yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da kredi kullandıran bankaların bazı şartlar öne sürmesidir. Kimi bankalar kredili mevduat hesabı, otomatik ödeme talimatı, kredi kartı, bireysel emeklilik sigortası gibi banka ürünlerinin kabul edilmesi şartıyla kredi kullandırmaktadır. Bahse konu banka ürünlerini kullanmak istemeyen tüketiciler, kredi kullanım aşamasında bunları önceden araştırmalıdır.

 

Kredi Karşılaştırma Siteleri

Düşük faizli kredi karşılaştırması yapmak için en fazla araştırma yapılan yerler kuşkusuz ki internetteki kredi karşılaştırma siteleridir. Kredi karşılaştırma sayfalarında; istediğimiz kredi tutarını ve vadeyi belirterek neredeyse tüm bankaların kredi seçeneklerini görebiliriz. Fakat düşük faizli kredi çekmek isteyen tüketicileri en çok yanıltan durum da burada başlar. Ekranda yer alan kredi faiz oranları ya da kredi geri ödeme tutarlarına bakarak en uygun kredi veren bankayı tespit etmek doğru bir yöntem değildir. Nitekim bahse konu kredilerin detaylarına baktığımızda başta kredi notu olmak üzere çeşitli kıstaslarla karşılaşabiliriz. Birçok banka düşük faiz oranıyla kredi imkanı sunmasına bu krediyi sadece yüksek kredi notuna sahip kişilere vermektedir. Bu da tüketiciler açısından oldukça yanıltıcı bir durum oluşturmaktadır.

Başta yüksek tutarlı krediler olmak üzere uzun vadeli kredi seçeneklerinde kredi kullanmak isteyenler, yukarıda yer alan faktörleri dikkate alarak kredi kullanmalıdır. Aksi takdirde tahmin edilenden daha fazla tutarda kredi masrafı ile karşılaşma ihtimali yükselir. Bunlar dışında direkt banka şubeleri içerisinden kullanmak istediğiniz kredi detaylarını ve toplam maliyetini öğrenmeniz çok daha sağlıklı bir yöntemdir.