in ,

En Avantajlı, En İyi Altın Hesabı Hangi Bankada?

Altın takıları yatırım konusunda bilhassa düğünde takılan altınlar nasıl değerlendirilir sorusu, bireysel yatırımcılar tarafından sıklıkla soruluyor. Bu bağlamda geçtiğimiz günlerde altın takıları yatırım yöntemlerinden bahsetmiştik ve en çok da banka gram altın hesabı üzerinde durmuştuk. Nitekim bankaların altın toplama günleri aracılığıyla altın takılardan oluşan birikimlerimizi 24 ayar saf altına çevirtip gram altın hesabımıza atabiliyorduk. Peki bankada altın hesabı açtırmak mantıklı mı? En iyi altın hesabı hangi bankada? Altın hesabı hangi banka avantajlı durumda?

En iyi altın hesabı hangi bankada?

Bankada Altın Hesabı Açtırmak Mantıklı Mı?

Bankada altın hesabı açtırmak mantıklı mı sorusunu cevaplamadan önce ne tarz bir altın yatırımı yapılacağının bilinmesi gerekir. Örnekler üzerinden hareket edecek olursak; kısa vadeli kazanç beklentisi olmadan fiziki altın birikimi yapmaktan yana mısınız? Ya da altın fiyatlarındaki düşüş ve yükselişleri değerlendirerek gram altın al-sat yoluyla kazanç elde etmek mi istiyorsunuz? Eğer ki altın fiyatlarındaki değişimleri değerlendirerek kısa vadede kazanç istiyorsanız bankada altın hesabı açtırmak mantıklı mı sorusuna olumlu cevap verebiliriz. Banka altın hesabı sadece bu açıdan avantajlı olmayıp diğer bazı konularda da tercih edilmesi gereken yöntemlerin başında gelmektedir. İşte banka altın hesabı açtırmanın avantajları;

1-) Güvenlik: Başta düğünde takılan altınlar olmak üzere diğer tüm altın takıları evde fiziki olarak saklamak güvenlik açısından çok tehlikelidir. Nitekim olası bir hırsızlık vakasında tüm birikimleriniz çalınabilir.

2-) Maliyet: Güvenliği ön plana alarak fiziki altınlarınızı bankada kasa kiralayarak da saklayabilirsiniz. Fakat bu durumda kasa kiralama gideriniz oluşacaktır. Banka altın hesabında ise ücretsiz bir şekilde altınlarınızı biriktirebilirsiniz. Yine kuyumculardaki gram altın alış-satış farkı fazla olduğundan fiziki altınları bozdurmak istediğimizde zararımız daha fazla olacaktır. Banka altın hesabında bozdurma yaptığımızda ise alış-satış farkı az olduğu için zararımız da az olacaktır.

3-) Pratiklik: Fiziki altınları olası bir ihtiyaç halinde bozdurmak ve nakde çevirmek kolay olmayabilir. Banka altın hesabında ise istediğimiz an istediğimiz miktar üzerinden altın bozdurma işlemi yapıp nakit elde edebiliriz.

4-) Kazanç: Fiziki altın birikiminde kısa vadeli kazanç elde etme ihtimali çok düşüktür. Banka altın hesabında ise gram altın fiyatlarındaki ani düşüş ve yükselişleri değerlendirip gram altın al-sat yaparak kısa vadeli kazanç elde edebiliriz.

 

En İyi Altın Hesabı Hangi Bankada 2018

Gram altın hesabı açmaya karar verdiğimizi varsayalım. Peki en iyi altın hesabı hangi bankada 2018 itibariyle? Bu soruyu çeşitli yönlerden değerlendirmek mümkün fakat dikkate alınması gereken en önemli kriter, gram altın alış-satış arasındaki farktır. Nitekim gram altın alış ile satış arasındaki fark(makas) en az olan banka, genellikle en çok tercih edilen ve en avantajlı altın hesabı bankasıdır. Bunun yanı sıra en iyi altın hesabı hangi bankada sorusunu araştırırken; hesap ücreti, havale ya da eft ücreti gibi masrafları olmayan bankaları da tercih kriterlerine eklemeliyiz. Aşağıda, altın hesabı hangi banka avantajlı sorusuna ilişkin en iyi altın hesabı hangi bankada 2018 listesi yer almaktadır. (Not: Farklı ekonomik koşullar oluşması durumunda bankaların gram altın, dolar, euro vb. yatırım araçlarında fiyat farkı değişikliklerine gidebileceği ve altın hesabı en avantajlı bankaların değişebileceği unutulmamalıdır.)

Banka altın hesabı açma işlemleri

DenizBank Altın Makas Aralığı

Altın makas aralığı en az olan banka listesinde 2018 itibariyle en uygun DenizBank görünmektedir. Nitekim DenizBank gram altın makas aralığı ortalama 1 lira seviyesindedir.

HSBC Altın Makas Aralığı

HSBC de altın makas aralığı en az olan bankalar arasında yer almaktadır. HSBC gram altın makas aralığı ortalama 1,2 lira seviyesindedir.

KuveytTürk Altın Makas Aralığı

En iyi altın hesabı hangi bankada diyenler için bir diğer seçenek de KuveytTürk’tür. Gram altın alış-satış arasındaki fark KuveyTürk’te ortalama 1,4 lira civarındadır.

Albaraka Altın Makas Aralığı

Albaraka gram altın makas aralığı da KuveytTürk’e yakın seviyelerde ve ortalama 1,4 liradır. Bu durumda 2018 altın makas aralığı en az olan banka listesinde Albaraka da değerlendirilebilir.

Ziraat Bankası Altın Makas Aralığı

Altın makas aralığı en az olan banka 2018 listesinde son olarak Ziraat Bankası’na yer verebiliriz. Ziraat’in hem kamu bankası olması hem de altın makas aralığının sadece 1,4 lira olması, altın hesabı konusunda tercih edilen bankalar arasında yer almasına neden olmaktadır.

 

Bankada Altın Hesabı Açarken Bunlara Dikkat!

Bunlar haricinde makas aralığı en az olan banka bulmak gerçekten de zordur. Nitekim diğer bankalardaki gram altın makas aralığı 1,6 liradan başlayıp 2,5 liraya kadar ulaşabilmektedir. Bankada altın hesabı açarken şu hususlara da dikkat edilmelidir. Gram altın fiyatları yükseldikçe bankalar tarafından altın makas aralığı da arttırılmaktadır. Dolayısıyla en iyi altın hesabı hangi bankada ya da altın makas aralığı en az olan banka hangisi şeklindeki soruların cevapları da değişebilmektedir. Ek olarak altın hesabı açmadan önce ilgili banka şubesinden direkt bilgi almanız gerekir. Bu sayede olası hesap ücreti, eft-havale ücreti vb. masraflar konusunda bilgi sahibi olursunuz ve buna göre hareket edersiniz.

One Comment

Leave a Reply

  One Ping

  1. Pingback:

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Kredi Notu Yüksek Olmasına Rağmen Kredi Çıkmıyor, Peki Neden?

  Satarken Zarar Etmeyen Bilezik Modelleri Hangileridir?