2022 Maaşı, Evde Bakım Parası, Engelli Maaşı, 65 Yaş Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir mi?

Gerek anlık nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak gerekse de araba, ev gibi şeyler satın alabilmek için toplu paraya ihtiyaç duyabiliriz. Bahse konu para miktarını karşılamak için başvuracağımız yer de kuşkusuz ki banka kredileridir. Bankalar, çeşitli kriterleri göz önünde bulundurarak bireylere kredi vermektedir. Bu koşulların başında da gelir(maaş, aylık) kriteri yer almaktadır. Peki evde bakım parası/aylığı, engelli maaşı, 65 yaş maaşı, 2022 maaşı gibi devletten ödeme alanlar kredi çekebilir mi, bu kişilere banka kredisi çıkar mı?

 

Devletten 2022 Maaşı, Bakım Parası, Engelli Maaşı, 65’lik Maaşı Alanlara Kredi Çıkar Mı?

2022 maaşı, engelli maaşı, evde bakım aylığı ve 65’lik maaşı alanlara kredi çıkar mı?

Devletten sosyal yardım adı altında 2022 maaşı, bakım parası, engelli maaşı gibi ödemeler alan kişiler, bu aylıklar doğrultusunda kredi çekip çekemeyeceklerini merak etmektedirler. Normal şartlarda bankalar kredi verirken, kişilerin gelir durumuna, sigortalılık durumuna ve yaş vb. kriterlere bakmaktadır. Bunların yanı sıra bankalar en çok da kredi notuna dikkat etmektedir. Öyle ki kişinin sabit bir maaşı olsa dahi düşük kredi notu olanlara kredi çıkma ihtimali çok düşüktür. Devletten bakım parası, 2022 maaşı, engelli maaşı gibi düzenli ödeme alan kişiler ise buna istinaden kredi çekmek isteyebilir. Fakat bankalar genel itibariyle sosyal yardım adı altında bakım parası, engelli maaşı, 65 yaş maaşı gibi aylık alanlara kredi vermemektedir.

Devletten 2022 maaşı, evde bakım aylığı, engelli aylığı, 65’lik maaşı gibi ödeme alanlara kredi verilmemesinin temel nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Devlet tarafından verilen sosyal yardım ödemeleri, belirli şartların sağlanması ve bu koşulların devam etmesi halinde verilmektedir. Yani şartlardan herhangi birinin sağlanmaması halinde bu ödemeler direkt kesilmektedir. Bankalar da bu riski göze almaktan kaçınır. Bankalar daha ziyade SGK’dan hak edilen ve sürekliliği olan emekli maaşı, ölüm aylığı, dul maaşı gibi aylık alanlar için kredi verebilmektedir.
  • 2022 maaşı, Engelli maaşı, 65’lik maaşı gibi ödemeler, genel itibariyle sağlık sorunu, yaşlılık durumu olan kişilere verilmektedir. Bankalar kredi verirken başvuranların sağlık ve yaşlılık durumlarını da göz önünde bulundurduğu için bu ve benzer sosyal yardım ödemesi alanlara kredi vermeyi riskli bulmaktadır.
Okudunuz Mu?  Altın Nasıl Değerlendirilir, Altın ile Nasıl Para Kazanılır?

Her ne kadar bakım parası, engelli maaşı, 2022 maaşı gibi ödeme alanlara kredi çıkma ihtimali çok düşük olsa da özellikle bu maaş veya ödemelerin alındığı bankalara danışmak faydalı olabilir. Nitekim küçük tutarlı ve kısa vadeli ihtiyaç kredileri konusunda bir ihtimal kredi çekme imkanı doğabilir.