Gram Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Hane halkı tarafından yapılan altın yatırımı genel itibariyle iki şekilde yürütülmektedir; yastık altı birikim ve banka altın hesabı. Daha önce kaleme aldığımız yazımızda, bahse konu altın yatırımı yöntemlerini avantajları ve dezavantajları ile değerlendirmiştik. Bugünkü yazımızda ise altın fiyatlarını etkileyen faktörler hakkında bilgiler paylaşacağız. Bahse konu bilgiler, özellikle banka altın hesabı yoluyla gram altın yatırımı yapanlar için al-sat aşamasında dikkat etmesi gereken hususları da içermektedir.

 

Altın Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Altın fiyatlarını etkileyen unsurlardan bahsetmeden önce gram altın fiyatlarının nasıl oluştuğuna, hangi ölçü ve para birimi ile belirlendiğine göz atalım. Gram altın fiyatları; global anlamda ons denen ve 31,103 grama tekabül eden ölçü birimi üzerinden işlem görür. Yani forex vb. alanlarda altın yatırımı yapanlar başta olmak üzere iktisadi söylem açısından da altın ons fiyatları şeklinde adlandırılır. Buna ek olarak bahse konu fiyatlandırma Amerikan Doları üzerinden yapılır. Peki banka gram altın hesabı üzerinden gram altın al-sat yapmak isteyenler, altın yatırımıyla para kazanmak neleri takip etmeli, inceleyelim.

 

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Gram altın fiyatlarını etkileyen iki temel değişken bulunmaktadır; birincisi ons fiyatı diğeri ise dolar fiyatı. Banka altın hesabı ile gram altın yatırımı yapanların en çok dikkat etmesi gereken husus, doların Türk Lirası bazındaki değeridir. Nitekim ons değeri küresel hareketler eşliğinde belirlenirken, dolar fiyatındaki değişimler hem ülke dışı hem de ülke içi gelişmeler doğrultusunda artıp azalmaktadır. Peki altın fiyatlarını oluşturan bu iki temel unsur, hangi gelişmelere bağlı olarak değişmektedir?

Ons Fiyatları: Yukarıda da bahsettiğimiz üzere ons fiyatları ancak küresel boyuttaki ekonomik ve/veya siyasi gelişmeler eşliğinde etkilenir. Başta Hindistan olmak üzere dünyadaki altın rezervlerinin büyük kısmına sahip olan ülkelerin hamleleri de doğal olarak altın ons fiyatlarını direkt etkilemektedir. Örnekler üzerinden en anlaşılır şekilde ons fiyatlarındaki değişimleri açıklayalım.

Bilindiği üzere 2008 yılında patlak veren ve “Mortgage(konut kredisi) krizi” olarak adlandırılan küresel kriz, başta ABD olmak üzere Avrupa ve diğer ülkelerde büyük ekonomik çöküntüye yol açtı. ABD’deki büyük bankaların bir bir iflas etmesi eşliğinde devam eden 2008 krizin etkileri, ABD Merkez Bankası FED’in müdahaleleri ile kontrol altına alınmaya çalışıldı. Yıllara yayılan ve günümüzde bile etkileri devam eden bu global kriz, ABD Merkez Bankası’nın QE(parasal genişleme) yoluyla piyasalara para pompalaması ise bir miktar yatıştırıldı. Fakat piyasalardaki güven kaybının fazla olması ve eski tarihlerde olduğu gibi günümüzde de altın yatırımının güvenli liman olarak görülmesi, piyasaya sürülen paraların yatırıma dönüşmesi yerine Altın alınarak değerlendirilmesi, altın ons fiyatlarını 1800 dolar seviyelerine yükseltmiştir. Özetle küresel çaptaki bu vb. olumsuzlar altın ons fiyatlarını doğrudan ve hızlı şekilde etkilemektedir. Bir diğer örneği de altın rezervi bulunduran ülkelerin yatırım hareketleri üzerinden verelim. Hindistan, dünya üzerindeki altınların neredeyse yarısını barındıran bir ülkedir. Dolasıyla Hindistan gibi ülkelerin kayda değer altın ithalat ya da ihracatı, ons fiyatları üzerinde etkili olmaktadır.

Okudunuz Mu?  Kredi Faiz Oranları Düşecek Mi?

Dolar Fiyatı: Banka altın hesabı olup gram altın al-sat yapanların en dikkatli takip etmesi gereken değişken, doların fiyatıdır. Nitekim yukarıda da belirttiğimiz üzere ülke içi siyasi-ekonomik dinamikler, dolardaki dalgalanmayı oldukça arttırmaktadır. Özellikle ekonomik ve siyasi belirsizlerin olduğu dönemlerde dolardaki yükseliş kaçınılmazdır. Hele ki dış piyasalarda doların güçlü durması, iç piyasadaki artışı daha da körükleyebilmektedir. Gram altın fiyatlarının da dolar bazında belirlendiğini hesaba kattığımızda, dolardaki yükselişler ya da düşüşler gram altın fiyat oluşumlarında oldukça etkili olmaktadır.

 

Gram Altın Fiyatlarındaki Değişimler

1 Mayıs 2018 tarihinde Gram Altın, Ons ve Dolar fiyatı şu şekildeydi,

Gram Altın: 171 TL

Ons Fiyatı: 1306 dolar

Dolar/TL: 4,10 TL

 

14 Haziran 2018 tarihinde ise ons fiyatı yine 1305 dolar seviyelerinde olmasına rağmen gram altın ve dolar fiyatı şu şekilde oluşmuştur;

Gram Altın: 197 TL

Ons Fiyatı: 1306 dolar

Dolar/TL: 4,71 TL

 

Örneklerde de görüldüğü üzere sırf dolar kurundaki artış bile gram altın fiyatlarını 26 TL birden arttırmıştır. Hem de 45 gün gibi kısa bir süre içerisinde bu artış gerçekleşmiştir. Sonuç itibariyle banka altın hesabı üzerinden gram altın al-sat işlemi yapan amatör altın yatırımcıları, özellikle dolar kurundaki değişimleri ve doları arttıracak ya da azaltacak faktörlerin takibini düzenli yaparak kazanç elde etme şanslarını kolayca arttırabilirler.