Hızlı Kredi Notu Yükseltme Yolları Nelerdir?

Kredi skoru düşük olan tüketiciler günümüzde hızlı kredi notu yükseltme yolları ile ilgili araştırma yapmaktadır. Öncelikle kredi skoru tüm bankaların hizmet vermeden önce incelediği bir puan cetvelidir. Taşıt, ihtiyaç ya da konut kredisi için yüksek kredi puanına sahip olması gereken bireylerin orta riskli grupta olması halinde kefille veya ipotekle kredi alabileceği unutulmamalıdır. Buna ek olarak hızlı kredi skoru yükseltme yolları için alınacak bazı aksiyonlar ile bankalara yapacağınız başvurular olumlu sonuçlanabilir.

En Etkili Kredi Puanı Yükseltme Yolları

Hızlı kredi notu yükseltme yolları ile ilgili olarak yapmanız gereken ilk şey, tüm borçlarınızı tek seferde kapatmanız olacaktır. Bu sayede kredi puanı aniden yükselecek ve bankalara verdiğiniz güven artacaktır. En düşük 1.500 kredi puanına sahip olmanız gerekirken, borçlarınızın tamamını kapattığınızda kredi skorunuz 3- 6 arasında istenilen seviyeye gelecektir. Ancak bu süreçte kredi kartı kullanarak, hesap kesim tarihinden önce ekstre ödemesi yapmanız da gerekiyor.

Tüketiciler hesap hareketlerini canlandırarak kredi puanını yükseltebilir. Maaş ödemeleri dışında çevrenizdeki güvenilir kişilerle EFT veya havale yaparak kredi puanını az da olsa yükseltebilirsiniz. Buna ek olarak bir mevduat hesabında birikim yapabilir ve bankalarla iletişim halinde olabilirsiniz.

Kredi puanı yükseltme yollarından biri de faturaları zamanında ödemektir. Ancak ödeme sırasında kredi kartı veya otomatik ödeme talimatı kullanmanız çok daha doğru olacaktır. Herhangi bir bankanın internet bankacılığı üzerinden bu süreci yönetmeniz tavsiye edilir.

Okudunuz Mu?  Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Bir bankaya kredi ödemesi yapıyorsanız farklı bir bankaya kredi başvurusunda bulunmamanız gerekir. Mümkünse mevcut borcu tek kalemde kapatmalı ve kredi puanını da bu sayede artırmalısınız. Son olarak kefil olduğunuz kişinin kredi ödemelerini aksatması halinde doğrudan sizin kredi puanınız etkilenecektir. Haliyle kefil olduğunuz kişi borcunu zamanında ödediğinde kredi puanınız yükselmeye devam edecektir.

Kredi puanı düşük olanlara kredi kartı veren bankalara başvurarak düşük limitli bir kredi kartı çıkarabilirsiniz. Bu kredi kartını sürekli kullanarak ekstre döneminde tüm borcu kapatabilirsiniz. Bu yöntem de yine hızlı kredi notu yükseltme yolları arasındadır. Bankalara belirli periyotlarda kredi skorunu sorgulamak için gidebilir ve puan cetveline göre yeni kredi başvurusu da yapabilirsiniz.