İnternet Bankacılığında İşlem Yapmak Güvenli Mi?

Bankacılık işlemlerinin birçoğu artık internet üzerinden yapılabiliyor. Çağrı merkezinde insanların beklemek istememesi ve kendi hesaplarını internette görüp inceleyebilecekleri bir alan olması büyük bir avantaj gibi düşünülebilir. Ancak internet bankacılığı üzerinden işlem yapmanın da bazı riskler barındırdığını bilmek ve buna göre hareket etmek gerekir. İnternet bankacılığında işlem yaparken dikkat etmemiz gereken noktaları inceleyelim.

İnternet Bankacılığında İşlem Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İnternet bankacılığında işlem yaparken aşağıdaki konulara dikkat etmeniz, hesap güvenliğiniz için çok önem arz etmektedir. İlgili maddeleri dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

# Öncelikle işlem yapacağınız bankanın internet adresini doğru bir şekilde girmelisiniz. Google üzerinden bankanın sitesine girecekseniz, giriş yapacağınız sitenin adres kısmını dikkatlice kontrol etmelisiniz. Bir harf değişikliği ile oluşturulmuş sahte bir siteye girme ihtimalinizi unutmayınız.

# İnternet bankacılığına giriş yaparken bazen ekranın sağ üst ya da en alt kısmında “şifreniz kaydedilsin mi” şeklinde bir öneri gelmektedir. Buna kesinlikle hayır demelisiniz. Aksi takdirde şifreniz kayıtlı şekilde kalacak ve kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabilecek hale gelecektir.

# İnternet bankacılığına direkt adres çubuğuna bankanın internet site adresini girerek ya da google üzerinden banka adresini açarak girmelisiniz. Mesaj, e-posta vb. yerlerdeki bağlantıları tıklayarak giriş yapmayınız.

# İnternet bankacılığına giriş yaparken olabildiğince bildiğiniz cihazlar üzerinden bağlantı kurun. İnternet cafeler, başka kişilere ait bilgisayar vb. cihazlar üzerinden giriş yapmamaya özen gösterin.

Okudunuz Mu?  İnternetten Kredi Veren Bankalar Hangileridir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

# İnternet bankacılığı şifrelerinizi oluştururken doğum tarihi, ardışık(arka arkaya sayılar) ve kolay tahmin edilebilir parolalar oluşturmayın. Daha karmaşık şifreler oluşturmanız, internet bankacılığı kullanımındaki güvenlik seviyesini en üst noktaya taşıyacaktır. Ek olarak internet bankacılığı şifrelerinizi kesinlikle telefonunuza kaydetmeyin ve herhangi bir yere yazmayın, not etmeyin.

# İnternet bankacılığında işlem yapmak için giriş yapacağınız cihazlarda anti virüs programı bulundurun. Virüs engelleme programlar sayesinde olası zararlı program saldırılarını yüksek oranda önlemiş olursunuz.

 

Özellikle mobil cihazlar üzerinden internet bankacılığı kullanan kişiler, google play store gibi mobil uygulama mağazalarından ilgili bankaların mobil uygulamalarını indirip kolayca bankacılık işlemlerini gerçekleştirmektedir. Fakat burada da dikkat edilmesi gereken noktalar mevcuttur. Bahse konu uygulama indirme mağazalarında kötü niyetli kişiler tarafından oluşturulmuş sahte banka uygulamaları yer alabilmektedir. Kullanıcılar gözünde olabildiğince aldatıcı görünen bu uygulamalara dikkat edilmeli, bankaların yasal ve resmi uygulamaları olduğuna karar verilen programlar indirilmelidir.