İŞKUR İşe İlk Adım Projesi Nedir, Kimler Faydalanabilir?

Bilindiği üzere ülkemizdeki genç işsizlik rakamları bir hayli yüksek seviyelerde seyrediyor. Neredeyse her 5 gençten biri işsiz durumda. Konunun farkında olan ve genç kesimdeki işsizliği kısa ve orta vadede azaltmayı planlayan hükümet, bu konudaki ilk sinyalleri 100 günlük icraat programında vermişti. Bu kapsamda genç işsizliği orta ve uzun vadede azaltmak adına; geleceğin mesleklerine dönük eğitim programı oluşturulacak ve İşe İlk Adım Projesi uygulaması faaliyete geçecekti. Konuyla ilgili olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçtiğimiz günlerde birtakım açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, “Gençlerimizi ve işverenlerimizi teşviklerle desteklemeye devam diyoruz. Bu kapsamda geleceğin mesleklerine yönelik eğitim programlarına katılan gençlere harçlık veriyoruz” dedi. Peki işe ilk adım projesi nedir, kimler başvurabilir, işte detaylar…

 

İŞKUR İşe İlk Adım Projesi Nedir?

İŞKUR işe ilk adım projesi, yukarıda da bahsettiğimiz üzere gençlere yönelik oluşturulmuş bir uygulamadır. Projenin kapsamını;

→ Geleceğin mesleklerine dönük eğitim programı oluşturmak,

→ Eğitim kurslarına kayıt olan genç işsizlere program boyunca maddi destek vermek

→ Son olarak da programı tamamlayıp sonrasında istihdamı devam edenlere, işverenlerine 6 aya kadar, net asgari ücretin yüzde 50’si tutarında destek vermek suretiyle iş hayatına devamlılığını sağlamak olarak değerlendirebilir.

İŞKUR işe ilk adım projesi

İŞKUR İşe İlk Adım Projesine Kimler Başvurabilir?

İŞKUR işe ilk adım projesi, bilhassa işsiz üniversite mezunlarının dikkatini çekmiş durumda. Peki bahse konu İşe ilk adım projesine kimler başvurabilir, eğitim programlarına kimler katılabilir? İşe ilk adım projesine başvurabilmek için belli başlı genel şartları sağlamanız gerekiyor. En başta İŞKUR sistemine kayıt yaptırmanız(kaydınız yoksa) ve işsiz konumda olmanız gerekiyor. Bunlar dışında eğitim programlarının kapsamına, türüne göre farklı şartlar da aranabiliyor. Bu nedenle bizzat İŞKUR Müdürlüklerine gidip başvuru yapabileceğiniz eğitim programlarını ve aranan şartları öğrenmeniz gerekiyor.

 

İşe İlk Adım Projesi 75 TL Harçlık Kimlere Verilecek?

İŞKUR işe ilk adım projesi günlük 75 TL harçlık kimlere verilecek, işkur eğitim programına katılan herkes bu parayı alacak mı, oldukça merak ediliyor. İŞKUR eğitim programına katılmak isteyenler, günlük 75 tl olmak üzere aylık toplamda 1950 liraya yakın maaş almaya odaklanmış durumda. Fakat yapılan açıklamalara göre bahse konu günlük 75 TL harçlık, her eğitim programına katılanlara verilmeyecek. İşe ilk adım projesi kapsamında kodlamaendüstriyel robotmobil yazılımbulut teknolojisi, siber güvenlik gibi mesleklerde işbaşı eğitim programlarına katılan gençlere, aylık toplamda 1950 lirayı bulan harçlık ödemesi yapılacak. Diğer eğitim programlarında da günlük harçlık adı altında ödemeler yapılıyor fakat bu rakamlar 25 ile 50 lira arasında değişmektedir.

Okudunuz Mu?  Düğün Altınları Nasıl Değerlendirilir? Altın Yatırımı Yöntemleri Nelerdir?

 

İşe İlk Adım Projesi’ne Katılanlara Sağlanacak Destekler

İŞKUR işe ilk adım projesindeki eğitim programlarıyla; hem siber güvenlik, mobil yazılım gibi geleceğin mesleklerine yönelik teşvik sağlanacak hem bu alanda eğitime katılanlara mesleki deneyim kazandırmak hem de nihayetinde istihdam edilmelerini kolaylaştırmak amaçlanıyor. Peki işe ilk adım projesi ile sağlanacak destekler nelerdir?

# İlk olarak ilgili mesleki eğitim programına katılanlara günlük 75 TL düzeyinde harçlık verilerek ayda 1950 liraya varan gelir elde etmeleri sağlanacak.

# İkinci olarak bahse konu eğitimlere katılanların iş kazası, meslek hastalığı ve GSS(genel sağlık sigortası) primleri İŞKUR tarafından karşılanacak. Yani eğitime katılanlar herhangi bir iş kazası durumunda güvence altında olacak ve hastanelerde, normal sigortalı çalışanlar gibi ücretsiz muayene olabilecek.

# Son olarak işbaşı eğitim programı sonrasında istihdamı devam eden gençler için işverenlerine, 6 aya kadar net asgari ücretin yarısı kadar destek verilmek suretiyle istihdamın devamlılığı sağlanacak. Buna ek olarak 6 ayın sonunda işveren tarafından bir 12 ay daha çalıştırılma güvencesi verilmesi halinde, asgari ücretin %25’i kadar olmak üzere ilgili destek devlet tarafından verilmeye devam edilecek.

 

İşe İlk Adım Projesi Başvurusu Nereden Yapılacak?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere işe ilk adım projesi İŞKUR üzerinden yürütülecektir. İŞKUR tarafından düzenlenen eğitim programları vasıtasıyla geleceğe dönük mesleklerde kurslar verilecek ve gençlerin istihdamı kolaylaştırılacak. Dolayısıyla işe ilk adım projesi başvuruları İŞKUR üzerinden alınacak. Hali hazırda başvuruları devam eden proje için en yakınınızdaki İŞKUR’a gidebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.