İŞKUR Kapsamında TYP ya da Kursiyer Olarak Çalışanlar Kredi Çekebilir Mi?

Bu yazıda; İŞKUR kapsamında çalışan kişilerin kredi çekip çekemeyeceği konusunda değerlendirmeler yer almaktadır. İşkurlular kredi çekebilir mi? İşkur TYP çalışanları kredi çekebilir mi? İşkur İşbaşı Eğitim Programında çalışanlar kredi çekebilir mi? Detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

 

İşkur TYP ve İşbaşı Eğitim Programı Nedir?

Bilindiği üzere İŞKUR, çeşitli zamanlarda toplu işçi alımları yapıyor. Genelde Toplum Yararına Program kapsamında yapılan bu alımlar, TYP işçi alımları olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra İŞKUR tarafından zaman zaman işbaşı eğitim programları da düzenlenmektedir. Bu programlarda, kişilerin mesleki deneyim ve tecrübe edinmeleri amaçlanmakta olup programa katılan kişilere de İşkur kursiyeri denmektedir. Peki işkurlular kredi çekebilir mi? İşkur typ çalışanları ve kursiyerler kredi çekebilir mi, inceleyelim.

 

İşkur TYP Çalışanları Kredi Çekebilir Mi?

Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken birçok kritere bakmaktadır. Gelir, sigorta, kredi notu bunların başında gelmektedir. Peki İşkur typ çalışanları kredi çekebilir mi, kredi başvurusu olumlu sonuçlanır mı? İşkur typ çalışanları normal işçi gibi sigortalı olup sgk primleri asgari ücret düzeyinden yatırılmaktadır. Bu nedenle bankalar tarafından typ çalışanlarının kredi başvurusu, normal sigortalı işçi gibi değerlendirilir. Dolayısıyla 6 aydır düzenli olarak işkur bünyesinde çalışıyorsanız kredi başvurusu yapabilirsiniz. Eğer ki kredi notunuz da iyiyse kredi başvurunuz olumlu sonuçlanabilmektedir.

 

İşkur İşbaşı Eğitim Programında Çalışanlar Kredi Çekebilir Mi?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere İşkur zaman zaman İşBaşı Eğitim Programları kapsamında çeşitli kurslar düzenleyerek kişilerin meslek edinmelerini amaçlamaktadır. İŞKUR işbaşı eğitim programlarına katılanlar işkur kursiyer çalışanı olarak adlandırılmaktadır. Peki işkur işbaşı eğitim programında çalışan işkur kursiyerleri kredi çekebilir mi? İşkur kursiyeri olarak çalışanların sigortaları kısa vadeli prim üzerinden yatırılmaktadır. Yani kursiyer olarak çalışanlar sadece iş kazası ve meslek hastalığı yönünden sigortalı gösterilmektedir. Bu nedenle işkur kursiyeri olarak çalışanlara kredi çıkma ihtimali çok düşüktür.

Okudunuz Mu?  2000 TL Kredi 12 Ay En Uygun Bankaları Araştırdık! (Güncel)

 

Kimler Kredi Başvurusu Yapabilir ve Kredi Çekebilir?

Banka müşterisi olan ya da olmayan herkes kredi başvurusu yapabilmektedir. Fakat kredi başvurularının çok büyük kısmı olumsuz sonuçlanmaktadır. Çünkü bankalar, belli başlı kriterleri sağlayan kişilere kredi kullandırmaktadır. Peki kimler kredi çekebilir? Düzenli bir geliri/maaşı olan, en az 6 aydır düzenli şekilde çalışan ve sigortası yatırılmış olan ve kredi notu en az 1100 ve üzeri olan kişilere kredi çıkma ihtimali daha yüksektir. Özellikle kredi notu konu bankalar arasında değişkenlik göstermekle birlikte kimi banka 1100 kredi notuna kredi kullandırabilirken bazı bankalar kredi puanının en az 1400-1500 olmasını isteyebilmektedir.