Kefil Olduğum Kişi Hayatını Kaybederse Borç Ne Olur?

Başkasına kefil olarak ilgili tüketicinin acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Bu süreçte kefil şartlarının bilinmesinde yarar var. İlk olarak kefil olmadan önce kredi skoru incelemesi yapılır. Bu süreçte en düşük 1.500 kredi puanına sahip olduktan sonra mevcut borçlarınızla ilgili de gerekli incelemeler tamamlanır. Öte yandan kefil olunan kişi ölürse ne olur veya kefil olduğum kişi öldü, borcu ne olacak gibi soruların yanıtları da aranmaktadır. Bu soruların detaylı yanıtlarına yazımızın devamından ulaşabilir ve merak ettiğiniz bilgilere erişebilirsiniz.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olacak?

Mevcut kredi borcunda bir sigorta yer almıyor ve kefil olduğunuz kişi hayatını kaybetmişse, borcun tahsil edilmesi için bankalar doğrudan kefile ulaşmaktadır. Ayrıca kredide kefil bulunmasa bile kredi çekerken sigorta yaptırılmamışsa, kredi borcu mirasçılardan tahsil edilmeye çalışılır. Çünkü hayatını kaybeden kişinin mal varlıkları ile borçları, miras kabul edilmektedir.

Kefil Olunan Kişi Öldükten Sonra Borcu Ne Olur?

Kefil olduğunuz kişinin hayatını kaybetmesi halinde ödenmesi gereken borçla ilgili sigorta durumuna bakılır. Eğer kredi alınırken hayat sigortası yapılmış ise mevcut borçlar sigorta firması tarafından karşılanır. Bu durumda kefilin herhangi bir sorumluluğu olmayacaktır. Sigortanın olmaması halinde kefil olduğunuz kişinin borçlarının tahsil edilmesi için banka sizinle görüşmeye başlayacaktır. Borcun tahsilatını gerçekleştiremeyen bankalar ayrıca kefile yani size icra takibi de başlatabilir. Bu süreç tamamen hayt sigortasının yapılıp yapılmadığıyla ilgilidir.