KKB Kredi Risk Raporu Nedir Nasıl Öğrenilir?

Bankalardan farklı nedenlerle kredi çekme ihtiyacı hissedebiliyoruz. Ancak bankaların kredi vermesi için birtakım şartlar bulunuyor. Nitekim bankalar da geri dönüşü olan yani sorun yaşama ihtimali çok düşük olan krediler kullandırmaya çalışmaktadır. Bu nedenle geçmişte ödemeleri düzenli olan ve gelir belgesi bulunan bireyler, KKB kredi risk raporu olumlu olduğu için bankalardan daha kolay kredi çekebilmektedir.

 

KKB Kredi Risk Raporu Nedir?

KKB kredi risk raporu, bankalara geçmişte yapılan kredi ödemelerinin dökümü gibi düşünülebilir.  Yani eskiden çektiğiniz krediyi zamanında ödemiş misiniz yoksa gecikmeli mi, gecikmeliyse eğer ne kadar gecikme olmuş ve ne kadar tekrarlanmış gibi görüntüler ortaya çıkar. Buna göre de banka kredi verip vermeyeceğine karar verir. Ancak bu durum tek belirleyici gibi düşünülmemelidir. Yani bazı kurumsal yerlerde ödeme gecikmeleri tolere edilebilmektedir. Bazen de bankaların kredi vermesi gerektiği için risk durumunun belli bir bölümünü göz ardı edebilmektedir. Ancak genel uygulamalar açısından düşünüldüğünde bu kredi uygulamaları geçerli olacaktır.

 

KKB Risk Raporu Nasıl Öğrenilir?

Kredi risk raporunu öğrenmek için Findeks en yaygın kullanılan platformdur. Ayrıca kendi bankanızın kredi notu öğrenme bölümlerini de kullanabilirsiniz.    Kredi risk raporunuzdaki puanlama eğer 1400 ve altındaysa bu durumda riskli olarak tanımlanırsınız ve kredi çekmeniz aşağı indikçe zorlaşır.  Diğer yandan 1500 ve yukarısı puanı olan kişilere daha düşük risk olması nedeniyle kredi verilme şansı artabilir. Ancak kredi almak için sadece kredi notu da yeterli olmayabilir. Bazen bankalar şartları uygun olan kişilere kredi vermeyebilirken şartları uymayan kişiler ekendi ihtiyaçları olduğu için kredi vermeyi kolaylaştırabilmektedir.  Bu da kredi çekilen dönem ve banka genel durumu ile ilgili olabilir. Yıl sonlarına doğru genelde kredi çekmek daha kolay bir işlemdir.  Çünkü bankalar limitlerini doldurmak ister.