Kredi Başvurusunda Eş Onayı Almak Zorunlu mu?

Bankalardan kredi almadan önce birçok kritere uyum sağlanmalıdır. Bunlar arasında en önemlisi, eş rızasıdır. Tüketiciler bu süreçte kredi başvurusunda eş onayı almak zorunlu mu sorusunun yanıtlarını aramaktadır. Öncelikle taşıt ve ihtiyaç kredisinde eş onayı almak zorunlu değilken, konut ve ipotekli ihtiyaç kredisinde eş rızasının alınması zorunlu hale gelmiştir. Ayrıca kredi uygulamalarında teminat altına alınan konutlar için konut sahibinin evli olması halinde eş muvafakatnamesi talep eder. Bir ipotek uygulaması olarak adlandırılan eş rızası olmadan gösterilen ipotekler, eşlerden birinin açacağı dava ile geçersiz sayılabilir. Bu durumu önlemek için bankalar bazı kredi türlerinde eş rızası aramaktadır.

Hangi Durumlarda Eş Onayı Alınır?

Evli çiftlerin konut kredisi alması durumunda bankalar ipoteğin daha sonraki süreçlerde geçersizliğinin iddiasının önüne geçebilmek için eş rızası almaktadır. Konut kredisinde eş rızası alınmadığında boşanma gibi durumlarda mal paylaşımı sürecinde zorluk yaşanabilir. Bu yüzden eş onayı alınan konutlarda eşin rızası olmadan alım ve satım işlemleri yapılamaz.

Bazı durumlarda ise eş onayı aranmaz. Boşanmak üzere olan eşler arasında özel bir durum olduğu için eşlerden birinin yeni bir ev almak istemesi durumunda mahkeme kararı ile yeni kredi talep edilebilir. Bir diğer durum, kefillikte eş onayıdır. Borca karşılık olunan kefillik sürecinde eş rızası olmadan tüketicilere kredi verilmez. Kefilliği onaylanan eşin bankaya giderek kredi sözleşmesini imzalaması da gerekir.

Okudunuz Mu?  Ziraat Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

Kredide Eş İzni

1 Ocak 2002 tarihinden yürürlüğe aşınan Türk Medeni Kanunu’nda yer alan ‘Eşlerden biri diğer eşin açık bir şekilde rızası olmada kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez’ ibaresiyle beraber eş muvafakatnamesinin zorunlu olduğu bilinmelidir.

Özet olarak kredi başvurusunda eş onayı almak zorunlu mu sorusuna verilecek yanıt, konut ve ipotekli ihtiyaç kredisi için ‘evet’ olacaktır. Kişinin evli olması halinde eş rızasını alarak bankaya yazılı olarak bildirmesi gerekir. Kefilli kredilerde ise bankaya gelmesi gereken eş, kefil kredisi için sözleşmeyi imzalar ve aynı gün kredi imkanı verilir. Günümüzde eş rızası almayan bir kişi herhangi bir şekilde konut kredisi kullanamamaktadır.