Kredi Çekerken Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Tüketiciler kredi çekerken hayat sigortası zorunlu mu sorusunun yanıtlarını aramaktadır. Öncelikle bankalardan kredi alırken genelde hayat sigortası yapılmaktadır. Buna ek olarak kredi masrafları da eklendikten sonra aylık ödeme planı hazırlanmaktadır. Uygun ödeme planı hazırlanarak tüketiciler her ay kredi taksitini ödemeye başlar. Fakat bu süreçten önce hayat sigortasının zorunlu olup olmadığı merak konusudur. Her banka, sunduğu krediyi garanti altına almak için sigorta yapmaktadır. Yani kredi sahibinin hayatını kaybetmesi halinde ortaya çıkacak maddi kayıpları engellemek adına sigortayı zorunlu kılar. Ancak kredi çekerken hayat sigortası, mevzuat gereği zorunlu değildir.

Hayat Sigortası Hakkında Bilgiler

Bankaların uyguladığı hayat sigortası, bireyin herhangi bir kaza sonucunda hayatını kaybetmesi ya da maluk duruma gelmesi halinde ilgili sigorta şirketi tarafından gerekli ödemelerin yapıldığı bir sigortadır. Bu sayede kişiler sadece kendilerini değil, yakınlarını da güvence altına alabilir. Aslında bu sigortalar isteğe bağlı bir sigorta türü olmamakla beraber sunduğu güvence sayesinde ciddi fayda sağlar. Ek olarak sigorta kapsamında sadece ölüm durumu değil daha pek çok teminat da eklenmiştir. Günümüzde uygulanan birikimli sigortalar ile beraber sigortalı bireyler tasarruf yaparken, sigorta süresi boyunca bireyin talep etmesi halinde prim ödemeleri yapılmaktadır. Bu süreçte kredi çekerken hayat sigortası zorunlu mu sorusu da her zaman araştırılan konulardandır.

Bankalar Hayat Sigortasını Neden Yapar?

Bankalar hayat sigortasını taşıt, konut ya da ihtiyaç kredisi kapsamında düzenleyebilir. Bunun amacı, bankanın sunduğu krediyi çeken bireyin vefat etmesi halinde geri almasını sağlamaktır. Bu sigortanın herhangi bir zorunluluğu olmadığı gibi kredi sırasında müşterilerin çoğuna hayat sigortası yapılmaktadır. Krediyi alan kişinin yaşamını yitirmesi durumunda mevcut borçlar tazminat olarak bu sayede bankaya geri ödenir.

Okudunuz Mu?  Banka Kırmızı Kalem Nasıl Silinir?

Özet olarak kredi çekerken hayat sigortası zorunlu mu sorusuna verilecek yanıt ‘hayır’ olacaktır. Fakat bu sigorta türü bir nevi teminat olacağı için günümüzdeki kredi taleplerinde başvurulan bir uygulamadır. Bankalar da zaten sigorta yaptırarak kendileri için kâr sağlamaya devam etmektedir. Bu konuda yasal düzenlemeler gereği sadece dosya masrafı talep edilebilir. Söz konusu ücret en yüksek 50 TL olarak düzenlenmişken bazı bankalar 500 TL’ye varan dosya masrafı talep etmektedir.