in

Kredi Faiz Oranları Düşecek Mi?

2018 ağustos ayında başlayan döviz kurundaki yükseliş özellikle banka kredi faiz oranlarını çok ciddi seviyelere çıkardı. Öyle ki %1’in altında seyreden konut kredisi faiz oranları %3’lere, yine %1,15 civarındaki ihtiyaç kredisi faiz oranları da %3 seviyelerine geldi. Peki ABD ile ilişkilerin düzelmeye başladığı ve piyasalarda iyimserliğin başladığı bu dönem itibariyle güncel kredi faiz oranları ne durumda? İlerleyen günlerde kredi faiz oranları düşecek mi? Düşük faizli kredi veren banka sayısı artacak mı?

Kredi faiz oranları düşecek mi?

2018 Kasım İtibariyle Bankaların Kredi Faiz Oranları

İçinde bulunduğumuz dönem itibariyle kredi faiz oranları hafif de olsa düşmeye başladı. Şimdilik ortalama %0,10(10 puan) seviyelerinde düşüşler gördüğümüz kredi faiz oranları hala çok yüksek seyrediyor. Örnek verecek olursak; 15.000 tl kredi 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi faiz oranları %2,30 ile %3,10 arasında değişiyor. Geri ödeme tutarı açısından ise 9.700 ile 14.000 lira civarında faize denk geliyor. Yine 100.000 tl kredi 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranları da %2,10 ile %3,10 arasında değişmektedir. Ödenecek faiz ise bankasına göre 165.000 ile 270.000 lira arasında değişmektedir. En düşük faizle ihtiyaç kredisi veren bankalar incelendiğinde de genel olarak Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası gibi bankalar ön planda görünüyor. Konut kredilerine bakıldığında da yine Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İNG Bank ve ICBC Bank en uygun faiz oranı sunan bankalar olarak göze çarpıyor.

 

2018 Kredi Faiz Oranları Düşecek Mi?

ABD ile yaşanan gerilimler neticesinde 7,23 lira seviyelerini gören dolar/tl, sorunların çözülmesi ve piyasadaki iyimserliğin de etkisiyle düşüş gösterdi. Öyle ki eylül ayından bu yana düşmeye devam eden dolar, son olarak tl bazında 5,30 lira seviyesini gördü. Peki bu düşüş ile birlikte kredi faiz oranları düşecek mi? Yukarıda da belirttiğimiz üzere banka kredi faiz oranlarında son 1 aydır çok hafif de olsa düşüş yaşanıyor. Bundan sonraki günlerde de kredi faiz oranları düşmeye devam edecektir fakat bu düşüş sınırlı olacaktır. Peki neden? Merkez Bankası politika faizinin %24 düzeyinde olması ve bankaların likitide(nakitte)de kalma isteği, kredi faiz oranlarındaki düşüşü frenlemektedir. Tüm bu gelişmeler de kredi faizlerindeki arzu edilen oranların kısa sürede görülemeyeceğini gösteriyor. Yine de yüksek tutarlı ve uzun vadeli kredi çekmek isteyenler bu süreçte faizlerin düşüşünü çok dikkatli takip etmelidir.

Okudunuz muDüşük Faizli Kredi Araştırması Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ICBC Bank Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İkiz, Üçüz gibi Çocuğu Olanlara Çoklu Doğum Yardımı Verilecek!