Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Kredi notu KKB(Kredi Kayıt Bürosu) tarafından, finansal geçmişiniz doğrultusunda hesaplarınız analiz edilerek verilen puandır. Kredi notu, bankalardan kredi alma konusunda önemli bir aşamayı oluşturmaktadır. Kredi notunun düşük olması kredi almanızı engeller. Ama bazı bankalar kredi notu düşüklere kredi verebilmektedir. Tabi, bankalar kredi başvurularında; gelir durumu, kefil, çalışma şekliniz ve çalıştığınız kurum gibi kriterlere bakarak kredi riskli mi değil mi kontrol ederek kredi verirler.

Kredi notu düşük demek ödemelerini zamanında yapmamış, borç ödeme performansı düşük, güvenilir olmayan müşteri demektir. Çok riskli, az riskli, orta riskli, iyi ve çok iyi durumda olan puan aralıkları bulunmaktadır. Kredi notu 0-699 arası olanlar çok riskli duruma girmektedir. Genelde 1500 altı puanlar riskli ve kredi alamaz olarak görülmektedir.

 

Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

Kredi notunuz düşükse ve kredi almak istiyorsanız öncelikle kredi notunuzun puanına göre risk durumunuza bakmalısınız. Kredi notunun düşük ve riskli bölgedeyseniz öncelikle kredi notu yükseltme çalışması yapabilirsiniz. Kredi almak için ödemelerinizi düzenli yapmaya başlamalısınız. Her ne kadar düşük kredi notuna sahip olsanız da bilhassa müşteri portföyünü geliştirmek isteyen ve diğer bankalara göre nispeten daha genç(yeni gelişen) bankalar kredi verebilmektedir.  Kredi risk raporu kötü olan ve Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar arasında Aktif Bank, Burgan Bank, Fibabanka, ING Bank, ICBC Bank, TEB gibi özel sermayeli bankaları sıralayabiliriz.

Okudunuz Mu?  Öğrenciye Kredi Veren Bankalar Listesi 2021

Düşük kredi notuna kredi veren bankalar kredi puanı düşük olanlara daha yüksek faizle kredi vermektedir. Yani kredi notunuz düşükse de kredi alabilirsiniz ancak faiz farkı olabilir. Bankaların kredi verirken talep ettikleri şartlar da değişmektedir. Hatta şubeye göre de kredi verme durumu farklı olabilir. Kredi notunuz düşükse ve kredi almak istiyorsanız tüm bankaları denemenizde fayda vardır. Faiz oranlarına ve geri ödenme kolaylıklarına bakarak istediğiniz bankayı seçebilirsiniz.