Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri

Gerek ekonomik şartların zorluğu gerekse de toplu para ihtiyacı nedeniyle çeşitli ihtiyaçlarımız için başta bankalar olmak üzere finansal kurumların kapısını çalmak durumunda kalabiliyoruz. Her ne kadar kart aidatı, dosya masrafı gibi kalemler üzerinden biz tüketicileri isyan ettirseler de maddi olanakların yetersizliği nedeniyle bankalarla olan ilişkimizi koparmamız mümkün olmuyor. Peki bankaların kapısını her çaldığımızda ihtiyacımız olan krediyi hemen veriyorlar mı, elbette ki hayır. Artık banka kredi notu denen bir kavram var ve bankalar tarafından verilecek olan kredilerde, bireylerin kredi notuna bakılıyor. Kredi notu düşük olanlara kredi vermeyen bankalar, çeşitli masraf kalemleri ile müşterilerini bunalttıkları gibi zor günlerinde onlara destek olmaktan uzak davranışlar sergiliyor. Peki kredi notu nasıl yükseltilir? Bugünkü yazımızda; kredi notu kavramının geçmişine ve kredi notu yükseltme konusuna değineceğiz.

 

Kredi Notu Nedir ve Ne Zaman Çıkmıştır?

Kredi notu kavramı özellikle 2012 yılından itibaren finans kurumlarında kullanılmaya başlanmıştır. Daha önceki yıllarda nispeten daha esnek bir süreçte yürüyen kredi çekme işlemleri, 2012 yılından itibaren KKB(Kredi Kayıt Bürosu)’nin, hem reel sektöre hem de bireylere ilişkin kredi risk raporu konusunda bilgi paylaşımı yapmasıyla birlikte çok daha şeffaf hâle gelmiştir. Fakat bu şeffaflık bankaların işine gelen bir durum olmakla birlikte banka kredisi çekmek isteyenler için sıkıntılı bir süreç oluşturmuştur. Geçmiş dönemlerdeki gecikmeli kredi ve/veya kredi kartı ödemeleri yapan ve hali hazırda borçları olan kişiler, aylık belli miktarlarda kredi ödeme gücüne sahip olmasına rağmen bankalardan kredi kullanamamaktadır. Nitekim önceki zamanlarda gecikmeli ödemeler yapan bireyler, bu gecikmelerin mevcut kredi notunu düşürmesi nedeniyle bankalar tarafından riskli müşteri olarak görülmektedir.

 

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notu nasıl yükselir sorusunu cevaplamadan önce kredi notunun değişim sürecini ve kredi notunu etkileyen faktörleri iyi bilmek gerekir. Nasıl ki üniversite ya da memurluk sınavlarında çıkacak soruların yüzdesi konu dağılımları ile belirlenmişse kredi notunu etkileyen faktörlerin ağırlıkları da bu şekilde belirlenmiştir. Kredi notunu arttırmak isteyen bireyler de her şeyden önce aşağıda vereceğimiz tabloyu dikkatlice incelemeli ve bu tabloya göre hareket ederek kredi notunu yükseltmeye çalışmalıdır.

Not: Kredi notunu etkileyen faktörler ve bunların etki oranı, farklı sitelerde farklı rakamlar üzerinden de açıklanmıştır. Fakat aşağıda yer alan tablodaki değerler, Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığı ile kurulan ve Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından hayata geçirilen, kredi notu hizmet platformu Findeks tarafından açıklanmış değerlerdir.

kredi notunu etkileyen faktörler

Kredi notundaki düşüşler hızlı bir şekilde gerçekleşirken, kredi notu yükseltme ise oldukça yavaş bir süreç içermektedir. Kredi notunu etkileyen unsurlar ve etki oranlarının yer aldığı resimde de görüldüğü üzere kredi notunu yükseltmek için yapılması gerekenlerin sırası ve önemi çok açıktır. Şimdi kredi notunu arttırmak için ne yapmak gerektiğinin detaylarına bakalım.

 

Kredi Notu Yükseltme İçin İzlenecek Yollar

Kredi Ödeme Alışkanlıkları: (Önemi: % 35)

Kredi notu nasıl yükselir sorusunun cevabı hali hazırda kredi veya kredi kartı borcu olanlar için esasında çok açıktır. Kredi notunu etkileyen unsurlar arasında kredi ödeme düzeninin %35 oranında yüksek bir ağırlığa sahip olduğunu düşündüğümüzde kredi notunu hızlı yükseltmek isteyenlerin yapacağı en önemli şey, şu andaki kredi ve/veya kredi kartı borçlarını düzenli şekilde ödemektir. Peki hali hazırdaki borçlarımızı düzenli ödeyemiyorsak ne yapmalıyız? Bu tarz durumlarda alınabilecek en doğru ve sağlıklı önlem, kredi veya kredi kartı borçlarını yapılandırmaktır. Kredi veya kredi kartı borcumuzun olduğu bankalarla gerek şubeden gerekse de telefonla müşteri hizmetlerine ulaşarak iletişim kurup, aylık ödeme tutarlarını ödeme gücümüze uygun bir şekilde taksitlendirerek bu borçlarımızı kolayca ödeyebiliriz. Bu şekilde yüksek olasılıktaki kredi notu düşmesi ihtimali ortadan kaldırıp kredi notumuzun yükselmesini de kolaylaştırabiliriz.

Okudunuz Mu?  Kredi Notu Yüksek Olmasına Rağmen Kredi Çıkmıyor, Peki Neden?

 

Mevcut Kredi Borç Yükü: (Önemi: % 35)

Kredi notunu en yüksek oranda etkileyen bir diğer faktör de yine % 35 oranında öneme sahip mevcut kredi borç durumunuzdur. Eğer ki finans kurumlarında kayıtlı olan kredi borç miktarınız yüksekse doğal olarak kredi notunuz da sizi riskli müşteri grubuna alacaktır. Bu nedenle mevcut kredi borçlarınızı tamamen kapatmaya çalışın. Eğer ki tamamını kapatacak gücünüz yok ise en azından olabilecek en düşük seviyeye indirmeye çalışın ki kredi risk raporundaki risk görünümünüz en az seviyeye inebilsin. Bu şekilde yeni kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanması da kolaylaşacaktır.

 

Yeni Alınan Krediler: (Önemi: % 11)

Aldığınız vadeye göre değişmekle birlikte henüz sadece birkaç aylık taksitini ödediğiniz bir kredi sonrası yeniden krediye başvurduğunuzda, bu kredi başvurusunun olumlu sonuçlanma ihtimali bir önceki kredinize göre çok daha düşüktür. Bunun nedeni ise yakın zamanda çektiğiniz krediden dolayı kredi geri dönüşüm risk oranınızın yükselmesidir. Bu gibi durumlarda krediye başvurmadan önce yapılacak ilk şey mevcut kredi notunu kontrol etmektir. Eğer ki düşük kredi notuna sahipsek yeniden bir kredi başvurusu yapmamalıyız. Aksi takdirde kredi başvurusunun reddedilmesi durumlarıyla karşı karşıya kalınabilir ve mevcut kredi notumuz daha da düşebilir. Peki yapılması gereken nedir? Yeni bir kredi başvurusu için mevcut kredi notumuz düşükse hali hazırdaki kredi ödemelerimizi düzenli bir şekilde ödemeye devam ettirip kredi puanımızı yükseltmeliyiz ya da mevcut kredimiz için toplu bir ödeme yapıp toplam kredi borcumuzu en aza indirip kredi notunu yükseltmeliyiz.

 

Kredi Kullanım Yoğunluğu: (Önemi: % 10)

Kredi kullanım yoğunluğu da kredi notunu belirleyen faktörlerden birisidir. Eğer ki geçmişte çok sayıda kredi kullanmışsanız ve bunların tamamını düzgün bir şekilde ödeyip kapatmışsanız bu durum kredi notunuzu olumlu etki bırakabilmektedir. Çok az kredi kullanan da ya bu zamana dek hiç kredi çekmeyen birisi, henüz kredi ödeme alışkanlığına dair bir verisi bulunmadığından riskli grupta yer alabilir.

 

Kredi Notuna Etki Eden Diğer Faktörler: (Önemi: % 9)

İlk dört maddede sıraladığımız kredi notu yükseltme kriterlerine kıyasla her ne kadar daha az öneme sahip gibi görünse de diğer faktörlere de dikkat etmek, kredi notunu yükseltmeye yardımcı olacaktır. Diğer faktörlerden kastımız aklınıza gelebilecek her türlü kayıtlı finansal işlemlerdir. Fatura ödemeleri, otomatik ödeme talimatları, havale-eft vb. hesap hareketleri, kredi kartı gibi banka ürünlerinin kullanımı gibi unsurlar da bankalar tarafından dikkate alınmaktadır. Örneğin internet bankacılığı ve ATM’ler vasıtasıyla fatura vb. ödemelerin yapılması, havale-eft gibi internet bankacılığı işlemlerinin sık kullanılması ve parasal işlemlerin fazla olması, harcamalarda kredi kartı kullanma alışkanlığının fazla olması gibi faktörler, kredi notunun artmasını sağlayacaktır. Bu sayede artan kredi notu ile kolay ve anında kredi çekmek daha kolaylaşacaktır.

 

Tüm bu saydıklarımız doğrultusunda önemli bir özet geçecek olursak bankaların bize demek istediği şudur; “Belki kredi notun düşük ve kredi vermiyoruz ama bizimle çalışmaya devam et. Bizimle çalışmadığın müddetçe kredi notun yükselmez. Bizle olan ilişkilerini devam ettirirsen en azından kredi notunu yükseltme şansın olur.” Eğer ki bundan sonraki süreçlerde krediye ihtiyaç duyacaksak ki ekonomik şartlar bunu gösteriyor, özellikle kredi ve kredi kartı borçlarımızı bir gün dahi aksatmadan ödemeli ve gereksiz(olumsuz olacağını bile bile) kredi başvuruları vb. kredi notunu düşüren unsurlardan uzak durmalıyız.