Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde borç para bulmak ciddi manada zorlaştı. Eş dosttan bile zar zor istenen borç para artık bankalardan da kolay kolay alınamıyor. Gelir belgesi ve kredi notuna dikkat ediyor bankalar. Kredi notunuzun iyi olması işlerinizi bir hayli kolaylaştırıyor. Kredinizi ödeyebileceğiniz için size daha kolay ve daha az faizli kredi veriliyor. Bir başka deyişle kredi notunuz sizin referans kodunuz oluyor. Peki, kredi notu sorgulama işlemini nasıl yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

 

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunuz geçmiş kredi ve kredi kartınızın ödemelerine bakarak hesaplanır. Kredi notunuzu etkileyen faktörleri yüzdeye vurarak bir örnek gösterebiliriz. Kredi ödeme düzeniniz %35, Mevcut kredi borç durumunuz %35, yeni alınan krediniz %11, kredi kullanma yoğunluğunuz %10 ve diğer faktörler ise %9 etkileyecektir. Kredi notunuzu öğrenmeniz sizin için çok faydalı olacaktır. Her kredi notunun anlamları vardır. 1-500 arasındaki kredi puanına sahip olan kişilerin kredi alması zordur. 500-800 arasında ise kredi talebinize riskli gözüyle bakılır ancak ipotek veya kefil gösterme ile kredi alabilirsiniz. 800-1100 arasında kredi alması muhtemel az riskli kişi sayılırsınız. 1100-1400 borçlarını zamanında ödeyebilen ve kredi notu yüksek bir kişi olduğunuz anlamına gelir. Kredi notunuz 1400 üzerinde ise kolayca kredi alabilecek kişiler arasındasınız demektir. Akbank kendi sitesinde kredi notunuzu öğrenmeniz izin hizmet vermektedir. Başvurular menüsünün altındaki kredi Risk Raporu(KKB) sekmesinden kredi notunuzu sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Okudunuz Mu?  Kredi Notu Neden Düşer? Kredi Puanı Düşme Sebepleri Nelerdir?

Kredi notu günümüz bankacılığında çok ciddiye alınan bir kavramdır. İşlemlerinizi kolaylıkla yapmak için kredi notu öğrenme işlemini yapmanız tavsiye edilir. Bu işlemi en kolay Akbank üzerinden kredi notu sorgulama hizmetini kullanarak yapabilirsiniz.