in ,

Kredi Notu Yüksek Olmasına Rağmen Kredi Çıkmıyor, Peki Neden?

Banka kredisi deyince akla ilk gelen kavram kredi notu oluyor. Çünkü bankaların kredi kullandırma konusunda incelediği kriterlerin başında kredi notu yer alıyor. Kredi notunuz yüksekse hem kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali çok yüksek olur hem de diğer bireylere kıyasla daha düşük faiz oranı ile kredi çekme imkanı elde edersiniz. Fakat kimi zaman; kredi notu yüksek ama kredi çekemiyorum, kredi puanım yüksek ama kredi onaylanmıyor gibi sorularla karşılaşıyoruz. Peki kredi notu yüksek olmasına rağmen neden kredi çıkmıyor? Kredi puanı yüksek olmasına rağmen kredi neden onaylanmaz, inceleyelim.

Kredi notu yüksek olanlar

Kredi Notu Yüksek Ama Kredi Onaylanmıyor, Neden?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bankalara kredi başvurusu yaptığınızda ilk olarak kredi notunuza bakılır. Kredi notu sorgulama işlemi yapıldıktan sonra hangi faiz oranıyla hangi tutarda kredi çekebileceğiniz belirlenir. Krediye başvuranların birçoğu, kredi notunun yüksek olması durumunda kredinin kesin onaylanacağını düşünür. Fakat kredi notunuz çok yüksek olsa bile banka tarafından kredi başvurunuz reddedilebilir ya da talep ettiğiniz kredi miktarı onaylanmayabilir. Kredi notu yüksek ama kredi çekemiyorum diyorsanız, bunun nedenleri arasında sıraladığımız maddeleri inceleyebilirsiniz.

Gelir Kriteri: Kredi puanım yüksek ama kredi alamıyorum diyorsunuz, peki düzenli bir geliriniz var mı? Her ne kadar kredi skorunuz yüksek olsa da düzenli(aylık,maaş,emekli maaşı gibi) ve belgelenebilir bir geliriniz yoksa banka tarafından riskli müşteri olarak algılanırsınız. Netice itibariyle düzenli bir geliriniz yoksa kredi ödemelerinizin aksama ihtimali yüksektir.

Sigorta Kriteri: Çalıştığınız yerde düzenli bir gelir elde ediyorsunuz fakat sigorta kaydınız yok diyelim. Bu durumda kredi puanınız yüksek olsa da başvurunuz onaylanmaz. Çünkü bankalar sigorta kaydını önemser ve bilhassa özel sektör çalışanları için son 6 aylık sigorta hizmet dökümünü kesinlikle talep ederler.

Banka Kredi Politikaları: Her banka kendi finansal gücüne göre belli bir kredi politikası yürütmektedir. Bu politikalar; hem kredi türü hem kredi faiz oranı hem de kredi miktarı üzerinden belirlenmektedir. Örnek üzerinden somutlaştıracak olursak; A bankası 2018/Aralık ayında toplam 10 milyon(eski parayla 10 trilyon) liralık bir kota üzerinden ihtiyaç kredisi vermeyi planlarken B bankası sadece 5 milyon liralık ihtiyaç kredisi kotası uygulayabilir. Eğer ki siz B bankasından kredi başvurusu yaptıysanız ve bankanın kredi kullandırma kotası dolduysa, kredi notunuz yüksek olsa dahi kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

Ülkenin Genel Ekonomik Görünümü: Kredi puanı yüksek olmasına rağmen krediniz çıkmıyor, kredi notu yüksek ama kredi başvurunuz onaylanmıyor… Acaba ülkenin genel ekonomi durumu bunu etkiler mi? Kesinlikle evet, ekonomik koşullar bankaların kredi kullandırma davranışları üzerinde doğrudan etkilidir. Nitekim içinde bulunduğumuz dönem itibariyle nakit döngüsünde genel anlamda sıkıntı yaşanıyor. Yani para bolluğundan ziyade nakit darlığı yaşadığımız bir dönemdeyiz. Şöyle bir örnekle konuyu netleştirelim; elinizde 50.000 lira birikiminiz var ve ikinci el araba almak istiyorsunuz. Ama ekonomik koşulların ilerleyen zamanlarda ne yönde değişeceğini kestiremiyorsunuz. Bu sebeple de çekimser davranıp araba alımından vazgeçiyorsunuz. Bankalar da bireyler gibi hareket edip nakitte kalmak istiyor. Olası batık krediler sonucu zarara uğrama riskini göze almayıp kredi verme konusunda isteksiz davranıyor. Bu da kredi notu çok yüksek olsa bile bireylerin kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden oluyor.

Kredi Başvurusu

Yüksek Kredi Notuna Rağmen Kredi Onaylanmazsa Ne Yapmalıyız?

Kredi notu yüksek ama kredi çıkmıyor, peki ne yapmalıyız? Yukarıda da belirttiğimiz üzere buna neden olan en büyük faktör banka kredi politikalarıdır. Eğer ki başvuru yaptığınız bankada kredi başvurunuz olumsuz sonuçlandıysa ya da istediğiniz tutarda kredi verilmiyorsa diğer bankalarla irtibat kurmalısınız. Bu anlamda daha çok kamu bankaları ya da finansal bakımdan güçlü konumda olan bankalar tercih edilmeli. Başta Ziraat Bankası olmak üzere, Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası gibi bankalara uğrayarak kredi başvurusu yapabilirsiniz. Fakat bu süreçte bazı hususlara çok dikkat etmeniz gerekir. Bunların başında kredi notunun düşmesi yer alır. Nitekim her olumsuz kredi başvurusu, kredi notunuzun düşmesine neden olur. O nedenle bütün bankalara kredi başvurusu yapmak yerine dikkatli bir araştırma yaptıktan sonra tek bir banka üzerinden başvuru yapılıp olumlu sonuç elde edilmelidir. Bir diğer husus da kredi faiz oranlarıdır. Başvuru yaparken faiz oranları açısından avantajlı banka sıralamasını da iyi yapmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bankaların Altın Toplama Günleri 2019

En Avantajlı, En İyi Altın Hesabı Hangi Bankada?