Kredi Notunu Yükseltme Yolları Nelerdir?

Kredi puanı, bankaların tüketicilere hizmet vermeden önce sorguladığı bir risk skorudur. KKB kredi notu 3 ayda bir güncellenirken konut, taşıt veya ihtiyaç kredisinde aranan kriterlerden biridir. Bu nedenle kredi puanı düşük olanlar kredi notu yükseltme yolları nelerdir sorusunun yanıtlarını aramaktadır. Bu yazımızda sizler için kredi skorunu yükseltmeye yarayan 5 güncel yöntemi paylaşıyor olacağız.

Kredi Kartı Borçlarını Zamanında Ödeyin

Düşük limitli bir kredi kartınız olsa bile aylık ödemeleri zamanında yapmaya çalışın. Çünkü kredi kartı borcunun birkaç gün gecikmesi bile kredi skorunun düşmesine neden olacaktır. Ayrıca var olan kredi borcunuzu imkanınız varsa toplu olarak kapatabilir ve kredi notunu yükseltmeye başlayabilirsiniz.

Kredi Borçlarını Zamanında Ödeyin

Kredi kartında olduğu gibi mevcut kredi borcunuzu da zamanında ödeyerek kredi puanını yükseltebilirsiniz. Genelde kredi borcu olan tüketiciler aylık taksit ödemelerini zamanında yaparak mevcut KKB puanını güncel tutabilir. Ancak idari takip veya yasal takip sürecine giriş yapanların kredi skoru hızlı bir şekilde düşecek ve farklı bankalardan hizmet alınamayacak duruma gelecektir.

Ödenmemiş Faturaları Ödeyin

Kredi notu yükseltme yolları nelerdir sorusuna verilen kredi kartı ve kredi borçlarının yanı sıra mevcut faturaların da zamanında ödenmesi gerekir. Su, telefon, doğalgaz ya da diğer ödemelerin gecikmesi aslında dolaylı yoldan kredi puanına etki eder. Günümüzde pek çok kişi ödenmemiş faturaları nedeniyle bankaların kara listesine giriş yapmaktadır. Bu durum herhangi bir bankacılık hizmetinden faydalanmaya engeldir.

Okudunuz Mu?  Kredi Notu Yüksek Olmasına Rağmen Kredi Çıkmıyor, Peki Neden?

Kredi Puanı 1 Ayda Ne Kadar Yükselir?

Kredi skoru en düşük 500 – 700 seviyesinde olan tüketiciler, yukarıdaki durumlara dikkat ederek 1 ayda 200 puanlık artış sağlayabilir. Ayrıca kredi skoru 800 – 1000 seviyesinde olan tüketicilerin ise kredi skoru 1 ayda 250 puan artış gösterebilir.

Tüm ödemelerini düzenli bir şekilde gerçekleştiren tüketiciler 6 aylık süre sonunda kredi skorunu sorgulayabilir ve bankalardan hizmet almak için başvuru yapabilir. Kredi notu yükseltme yolları nelerdir araştırması yaparken karşınıza çıkacak olan bu temel bilgilere göre hareket eden tüketiciler daha pek çok bankacılık hizmetinden de faydalanabilir. Dilerseniz kredi puanı sorgulama işlemlerini, hizmet almak istediğiniz banka şubesi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.