Kredi Başvurusu ve Onaylanan Kredi İptali Nasıl Yapılır?

Bireyler, gerek anlık nakit ihtiyaçlarını gerekse de ev, araba gibi gereksinimlerini karşılamak adına bankalardan kredi çekmektedir. Bilhassa kredi notu üzerinden değerlendirme yapan bankalar da uygun görmesi halinde, çeşitli evrak vb. işlemlerin tamamlanması sonrasında kredi talebinde bulunanların kredilerini onaylayıp hesaplarına aktarmaktadır. Peki çeşitli nedenlerle onaylanan kredimizi kullanmaktan vazgeçersek onaylanan kredi iptali ya da kredi başvurusu iptali nasıl yapılır?

 

İnternetten, Telefondan, Şubeden Yapılan Kredi Başvurusu İptali

Kredi başvurusu iptali, özellikle bankaların kredi vermekte çekimser davrandığı ve birçok kredi başvurusunu onaylamadığı dönemlerde sıkça karşılaşılan bir durum olmasa da çeşitli nedenlerle bu işleme ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin ev ya da araba alırken çıkan anlaşmazlıklar ya da elimize geçen nakit para, kredi başvurusu iptali yapmamıza neden olabilir. Peki internet/mobil bankacılık, telefon, online(internet üzerinden) ya da şube üzerinden yapılan kredi başvurusunu nasıl iptal edebiliriz, açıklayalım.

Kredi başvurusu, kredinin sadece ön onay sürecini kapsamaktadır. Yani gerek internetten gerek sms yoluyla yapılan kredi başvurusunda, tarafımıza gönderilen olumlu sonuç; kredinin ön onaydan geçtiğini ve kullanmak için şubeye gidilmesi gerektiğini ifade eder. Bu durumda kredi başvurusu olumlu sonuçlansa dahi onay işlemleri(evrak, imza süreci) devam etmediğinden kredi başvurusu iptaline gerek bulunmamaktadır. Fakat bankacılık sektöründeki teknolojik gelişmelerin eşliğinde kısalan kredi başvurusu ve onay süreci, kredi başvurusu iptali konusunda daha dikkatli davranmayı gerektirmektedir. Bazı bankaların kredi başvurusu ve onay süreci şubeye dahi gitmeden tamamlanmaktadır. Bilhassa maaş müşterisi olduğunuz banka üzerinden yaptığınız kredi başvurularında, krediniz anında onaylanıp herhangi evrak, imza vb. işlemlere gerek kalmadan banka hesabınıza aktarılabilmektedir. Bu riskler dikkate alındığında, kredi başvurusu iptaline ilişkin en net ve kesin bilgiye ulaşabilmek adına bankanın müşteri hizmetleri aranmalı ya da direkt şubelerden bilgi alınmalıdır.

 

Onaylanan Kredi İptali

Onaylanan kredi iptali, kredi başvurusu iptaline göre daha sık karşılaşılan bir durum olmakla birlikte, izlenecek yol bakımından daha basittir. Eğer ki başvurduğunuz banka kredisi olumlu sonuçlanmış ve kredi tutarınız hesabınıza(ya da elden aldıysanız) yansıtılmışsa onaylanan kredi iptali için şubeye gitmeniz gerekmektedir. Her ne kadar bazı bankalarda müşteri hizmetleri yoluyla kredi iptal işlemleri başlatılabilse de şubeye gitmek en doğru yöntemdir.

Okudunuz Mu?  Düşük Faizli Öğrenci Kredisi Veren Bankalar

Tüketici kredilerine ilişkin mevzuata göre, onaylanan kredi iptalini isteyen kişi, banka kredisi çekildikten sonra 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden cayabilir. Eğer ki krediniz onaylandıysa ve hesabınıza yansıdıysa vakit kaybetmeden ve 14 günlük iade süresi dolmadan bankanızın şubesine gidip onaylanan kredinizi iptal edip iade gerçekleştirin.

 

Onaylanan Kredi İptalinde Sigorta Masrafı Kesilir Mi?

Onaylanan kredi iptali için hangi işlemlerin yapılması gerektiğini yukarıda belirtmiştik. Peki onaylanan kredi iptal edildiğinde ödeyeceğimiz masraflar nelerdir? Onaylanan kredi iptal edildiğinde sigorta masrafı kesilir mi, kesilen sigorta iade edilir mi? Tüketici kredileri mevzuatı incelendiğinde herhangi bir cezai şart ödemeden onaylanan krediden vazgeçilebileceği belirtilmiştir. Fakat krediyi iade edene kadar ki geçen sürede, banka tarafından işletilen gecikme faizi de alınmaktadır. Bunun yanı sıra kredi çekerken hayat sigortası masrafı vb. şartları da kabul ettiysek hayat sigortası ücreti iade edilmemektedir(Hayat sigortası ve diğer masraflar, genel itibariyle kredinin içinden düşürüldüğü için kredi tutarı dışında ek bir ödeme yapmazsınız.)

 

Kredi Başvurusu ve Onaylanan Kredi İptali, Kredi Notunu Etkiler Mi?

Banka kredisi başvurusu yapan bireyler, kredisi başvurusu iptali ya da onaylanan kredi iptali kredi notunu etkiler mi sorusunu yöneltmektedir. Özellikle onaylanan kredi iptali kredi notunu düşürür mü sorularıyla sıkça karşılaşmaktayız. Daha önce kredi notunu etkileyen faktörlere değindiğimiz yazımızda, kredi notunu etkileyen unsurları ve etki oranlarını;

  • Kredi Ödeme Düzeni %35
  • Mevcut Kredi Borç Durumu %35
  • Yeni Alınan Kredi %11
  • Kredi Kullanma Yoğunluğu %10
  • Diğer Faktörler %9

şeklinde belirtmiştik. Kredi başvurusu iptali ya da onaylanan kredi iptali, kredi notunu etkileyen unsurlar içinde Diğer Faktörler(%9) başlığı altında değerlendirilip düşük oranda da olsa kredi notunuzu düşürebilir. Bu nedenle özellikle düşük kredi notuna sahip olanlar, kredi başvurusu konusunda dikkatli davranmalıdır.