PTT Zorunlu Trafik Sigortası Yapıyor Mu?

Öncelikle zorunlu trafik sigortası nedir? Neden yapılır? Neleri kapsar? Bütün bu soruları ayrıntılı bir şekilde açıklayalım. Zorunlu trafik sigortası trafiğe çıkan her aracın zorunlu olarak yaptırması gereken bir sigorta çeşididir. Bu sigorta çeşidi herhangi bir kaza durumunda araç sahibine ve araçta oluşabilecek hasarları karşılayacak bir durumdur.

Zorunlu trafik sigortasını düzenli aralıklarla olarak yaptıran araç sahipleri kusurlu oldukları trafik kazalarındaki ortaya çıkabilecek maddi sorumluluklardan kurtulur ve karşı tarafın aracında ortaya çıkan maddi hasarlar da karşılanmaktadır. Karşı araçta da yer alan sürücü kişi ve yolculardaki bedensel zararlarda trafik sigortasının garantisi kapsamında olur. Hastane masrafları ve ölüm gibi ciddi durumlar ortaya çıktığı zaman kusurlu olan şoförün ödemekle yükümlü olduğu maddi tazminatlar da zorunlu trafik sigortası tarafının teminatlarını da kapsar.

Kanunlar aracılığı ile yaptırılması zorunlu olan trafik sigortasını yaptırmanız mutlaka zorunludur. Aksi taktirde Trafik sigortası geciktirme ya da yaptırmama cezası ödemek zorunda kalırsınız. Trafik sigortasını yaptırmayı ertelemeniz para ve zaman kaybına uğramanıza da neden olur. Bu sebeple, sigorta yenileme işlemini de düzenli olarak takip edin.

 

Trafik Sigortası Ne Zaman Yaptırılır?

Zorunlu trafik sigortasının yaptırılma zamanı ne zamandır. Trafik sigortasına ait olan poliçe süresi 1 yıl ile sınırlıdır. Sigorta poliçesinin her yıl yenilenmesi kanunlar tarafından zorunludur. 1 yıl geçerli olan poliçenin, poliçe bitim süresine kadar tekrar yenilenmesi gereklidir.

Trafik sigorta poliçesi için ortaya çıkan yeni uygulamalardan sonra sigorta şirketleri için prim ve teminatlar konusunda rahatlık söz konusu oldu. Sigorta şirketleri trafik sigortasının prim ücretlerini belirlerken aracın türü, ticari olup olmadığı, yer aldığı il gibi şartlara bakarak değiştirebilir. Ayrıca da sigorta şirketleri primler için taksit de uygulayabilirsiniz. Ki bu da sizin için oldukça avantajlıdır.

Okudunuz Mu?  Yeni Vergi Levhası ile Kredi Almak Mümkün Mü?

 

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmazsak Ne Olur, Cezası var Mı?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmamanın çok caydırıcı cezaları vardır. Yaptırım gücü oldukça yüksek olan bu cezalar sırası ile şunlardır:

  • Zorunlu trafik sigortasını yaptırmamış ya da sigortasının süresi dolmuş olan kişilerin araçlarının trafiğe çıkması yasaktır. Araç sahiplerinin trafik sigortasını yaptırması ve düzenli olarak takip ederek sigorta süresi bitmeden yenilemesi kesinlikle mecburidir.
  • Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan kişilerin araçları trafik şubelerinin otoparklarına götürülür. Cezayı ödeyerek trafikte devam edebilmeniz söz konusu değildir. Sigortasız araçlar trafikten anında men edilirler. Zorunlu trafik sigortası Sebebiyle trafikten men edilen araçların geriye alınması ise zor bir zaman aralığıdır. Aracı geri alabilmek için trafik sigortasını yaptırmanız gereklidir.
  • Aracın alındığı otoparka giderek ilk önce görevli memurlara durumu haber vermeniz gerekir. Belgelerin tebliğ edilmesi ise en önemli şartlar arasındadır. Bu süreçte daha sonra araç sigortasız olarak trafiğe çıkartıldığı için sizden para cezası talep edilir. Aracın otoparkta kaldığı her gün için ise ek olarak otopark ücreti de ödemeniz gereklidir.

 

PTT Zorunlu Trafik Sigortası

PTT üzerinden zorunlu trafik sigortası yapılmaktadır. Bu sigortayı kolayca yapmak sahip olmak hakkında daha detaylı bilgi edinmek için sizler de hemen buraya Tıklayınız.