Sanal Kart Nedir, Sanal Kart Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Güvenli alışveriş denince akla ilk gelen kuşkusuz ki sanal kart kullanımıdır. Fakat birçok tüketici sanal kart nedir, sanal kart kullanmanın avantajları nelerdir bilmiyor. Bu yazımızda da sanal kartlar hakkında bilgiler sunacağız. Sanal kart nedir, sanal kart nasıl alınır, nasıl kullanılır? Sanal kart kullanmanın faydaları ve avantajları nelerdir. Detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Sanal Kart Nedir?

Sanal kart, adından da anlaşılacağı üzere fiziki bir kredi kartı gibi olmayıp sanal ortamda yani internette oluşturulmuş kartlardır. Bu kartlar normal tamamen normal kredi kartları gibidir. Kredi kartında yer alan kart numarası, son kullanma tarihi, cvv kodu gibi bilgiler sanal kartta da yer almaktadır. Sanal kartların normla kartlardan tek farkı, internet üzerinden oluşturulması ve taşınabilir bir kart olmamasıdır.

 

Sanal Kart Nasıl Alınır, Nasıl Kullanılır?

Sanal kart nasıl alınır sorusunu da sıkça duymaktayız. Sanal kart oluşturma işlemleri oldukça basit olup müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı şubesine girerek kolayca yapabilirsiniz. İnternet bankacılığına girdiğinizde kredi kartı işlemleri menüsünü seçip buradan sanal kart oluşturabilirsiniz. Peki oluşturduğumuz sanal kart nasıl kullanılır? Sanal kart kullanımı da normal kredi kartı gibidir. Fakat sanal kartı sadece internet üzerinden yapılan online alışverişlerde kullanabilirsiniz. İnternetten kredi kartı ile alışveriş yaptığınızda, ödeme aşamasına gelindiğinde sizden kart bilgileri istenecektir. Bu kısma sanal kartı bilgilerinizi girdiğinizde normal kredi kartı gibi ödeme yapabilirsiniz.

Okudunuz Mu?  Bankkart Combo Nedir, Ziraat Bankası Combo Kart Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

 

Sanal Kart Avantajları Nelerdir?

Sanal kart avantajları çok araştırılan konular arasındadır. Sanal kart kullanmanın avantajları güvenlik yönünden oldukça fazladır. Her şeyden önce sanal kart, internetten alışveriş yapmanın en güvenilir yoludur. Çünkü sanal kart limitini bizzat kendimiz belirleyebilmekteyiz. Bu sayede belirlenen limit dışında bu karttan harcama yapılması mümkün değildir. Bu sayede olası kredi kartı dolandırıcılığı yöntemlerine karşı güvenlik sağlanmış olur. Bir diğer avantaj da fiziki yapıda olmadığı için cepte, cüzdanda taşıma sorunu yoktur. Sanal kartların bir diğer özelliği de ücretsiz olmasıdır. Yine de bankanızdan detaylı bilgi alarak sanal kartların ücretsiz olup olmadığını teyit ettirmeniz sağlıklı olacaktır. Yine sanal kartlarda, hesap ekstresi vb. şeyler bulunmaz. Çünkü sanal kartlar, esas kredi kartınıza ve bu kartınızın limitine bağlı olarak oluşturulmaktadır. Sanal kart ile yapılan tüm alışverişler, sanal kartın bağlı olduğu kredi kartı hesabına yansımaktadır.

 

Sanal Kart İle Taksit Yapılır Mı?

Sanal kartların esas kredi kartınıza bağlı olarak oluşturulan ek kartlar gibi olduğunu belirttik. Peki sanal kartı ile taksit yapılır mı? Buna evet diyebiliriz. Kredi kartınızın taksit yapabilme özelliklerinin tamamı, bu kredi kartı üzerinden oluşturduğunuz sanal kartlarda da geçerlidir.