in

Satarken Zarar Etmeyen Bilezik Modelleri Hangileridir?

Önceki yazılarımızda düğünde takılan altınların nasıl değerlendirilebileceği konusunu ele almıştık. Bu bağlamda düğün altınları yatırım yöntemlerinden de bahsetmiştik. Peki genellikle düğünde takılan ve satarken zarar etmeyen bilezik modelleri nelerdir? Kuyumcularda hangi bilezik modelleri bulunur ve yatırım amaçlı bilezik modelleri alırken nelere dikkat edilmelidir?

 

Hangi Tür Bilezik Modelleri Satılıyor?

Kuyumcularda çok sayıda bilezik modelleri bulmak mümkün mümkündür. Bunları altın ayarı bakımından; 22 ayar ve 14 ayar olarak, imalatı açısından da işçilikli ve işçiliksiz bilezik modelleri olarak sıralamak mümkün. Bu bilezik modellerini fiyat olarak kıyaslarsak; 14 ayar bilezikler daha az altın içerdiği için 22 ayara oranla çok daha ucuzdur. İşçilikli bilezik modelleri de çok fazla el emeği içerdiğinden hem gösterişli hem de pahalıdır. Peki bunlar arasında satarken zarar etmeyen bilezik modelleri nelerdir ve yatırım amaçlı bilezik modelleri olarak hangisini tercih etmeliyiz, inceleyelim.

Satarken zarar etmeyen bilezik modelleri

Satarken Zarar Etmeyen Bilezik Modelleri

Satarken zarar etmeyen bilezik modelleri, özellikle düğünde takılan altınların birikimi açısından çok önemlidir. Nitekim düğün, nişan gibi durumlarda takılan bilezik modellerinde veya fiziki altın yatırımı maksadıyla alınan bileziklerde yanlış tercihler yapılırsa kâr elde etmek bir yana zarar etme ihtimali bile oluşabilir. Bu nedenle bilezik seçimi yaparken değer kaybetmeyen bilezik modelleri tercih edilmelidir. Satarken zarar etmeyen bilezik modelleri sadece yatırım aşamasında değil alış-satış esnasında da önemli avantajlar içermektedir. Aynı altın ağırlığına sahip olmasına rağmen yüksek işçilikli bilezik modelleri çok daha yüksek fiyattan satılırken işçiliksiz bilezik modelleri 22 ayar gram altın fiyatına daha yakın seviyeden satılmaktadır. Satış aşamasında da işçilikli bilezikler değer kaybına uğrayıp daha düşük fiyattan bozulurken işçiliksiz bilezikler değer kaybına uğramadan satılır. Yani işçiliksiz bilezik modellerindeki alış-satış farkı diğer bileziklere göre çok düşüktür. Satarken zarar etmeyen yatırım amaçlı bilezik modelleri şu şekilde sıralanabilir;

22 Ayar Burma Bilezik Modelleri: 22 ayar işçiliksiz bilezik modelleri deyince akla ilk gelen burma bileziklerdir. Burma bilezik modelleri çok az işçilik barındırdığı için hem alış fiyatı daha uygundur hem de satarken değer kaybetmeyen bilezik modelleri arasındadır. Fakat burma bilezik modelleri de kendi içinde çok sayıda çeşidi barındırmaktadır. Bu nedenle burma bilezik modelleri arasında işçiliksiz ya da işçiliği en az seviyede olan; ikili burma bilezik, Adana burma bilezik, Ankara burma bilezik, Halep burma bilezik gibi modelleri değerlendirmeliyiz. Hali hazırda ülkemizdeki düğünlerde Adana burma bilezik ve ikili burma bilezik çokça tercih edilmektedir.

22 Ayar Düz İşçiliksiz Bilezik Modelleri: Düz işçiliksiz bilezik modelleri, gösterişlilik bakımından çok fazla tercih edilmese de 22 ayar işçiliksiz bilezik modelleri arasında değer kaybı en az seviyede olan bilezikler içerisinde yer alır. Bu nedenle satarken zarar etmeyen bilezik modelleri ve yatırım amaçlı bilezik modelleri arasında düz işçiliksiz bilezikler tercih edilebilir.

Diğer İşçiliksiz ya da Az İşçilikli Bilezik Modelleri: Değer kaybetmeyen bilezik modelleri arasında; ikili burma bilezik, üçlü burma bilezik ve düz işçiliksiz bileziklerin ön planda olduğunu belirtmiştik. Fakat diğer bilezik modelleri arasında da yatırım amaçlı bilezik modelleri bulmak mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bilezikte işçiliğin çok az olması ve taş vb. süslemeler içermemesidir. Bu sayede nispeten daha gösterişli bir bilezik olmasının yanı sıra satarken değer kaybetmeyen bir bilezik sahibi olabilirsiniz.

 

22 Ayar İşçiliksiz Bilezik Modelleri Fiyatları

22 ayar işçiliksiz bilezik modelleri fiyatları sabit olmayıp kuyumcudan kuyumcuya değişiklik göstermektedir. Özellikle küçük şehirlerdeki kuyumcularda altın fiyatları daha yüksek seyretmektedir. Başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerdeki kuyumcularda ise altın ve bilezik fiyatları daha uygun seviyelerdedir. Buna ek olarak aynı il hatta aynı ilçedeki iki farklı kuyumcuda iki farklı fiyatla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle bilhassa toplu altın takı alımlarında büyük şehirlerdeki kuyumcular tercih edilmeli ve bilezik alırken birkaç farklı kuyumcudan fiyat öğrenerek alım yapılmalıdır. Bu sayede satarken zarar etmeyen bilezik modelleri hem daha düşük maliyetle alınır hem de yatırım noktasında daha fazla kazanç olanağı sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Avantajlı, En İyi Altın Hesabı Hangi Bankada?

Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Yapılandırması