Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi, kredi kartı gibi banka ödemelerini geciktiren ya da icralık olan bireyler, kredi sicilinin bozulması ve kredi notunun düşmesi gibi durumlarla karşılaşıyorlar. Bankalar da kredi sicili bozuk olan bireyleri riskli kategoride gördüğü için kredi verme konusunda isteksiz davranıyorlar. Bu nedenle sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar çok araştırılan bir konu haline geliyor. Peki kredi sicili bozuk, kredi notu düşük olanlar kredi çekilebilir mi? Kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar var mı?

Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar, ülkedeki genel ekonomik duruma göre değişmekle birlikte çok az sayıda da olsa mevcuttur. Eğer piyasalarda para bolluğu fazlaysa ve genel kredi faiz oranları düşükse sicili bozuk olana kredi veren banka bulmak daha kolay olur. Fakat faiz oranlarının yüksek olduğu dönemlerde bozuk sicille kredi çekmek çok zordur. Peki diğer bankalar kredi vermezken sicili bozuk olanlara kredi veren bankaların farkı nedir? Tam bu noktada bireylerin dikkat etmesi gereken temel konu, kredi faiz oranlarıdır. Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar, diğer bankalara kıyasla çok daha yüksek faiz oranı uygulamaktadır. Buradaki amaç, kredinin ödenmeme riskini yüksek faiz geliri ile yüklenmektir. Yani banka diyor ki; “Ben sana 100 lira veririm ama diğer bankalar 20 lira faiz alıyorsa ben 30 lira faiz alırım.” Bu bankaların bir diğer amacı da müşteri sayısını arttırmaktır. Nitekim sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar genellikle genç ve yeni oluşumlu bankalardır. Sicili bozuk olanlara kredi verme ihtimali bulunan bankaları şu şekilde sıralayabiliriz;

→ Aktif Bank

→ Alternatif Bank

→ Burgan Bank

→ Fibabanka

→ İNG Bank

 

Okudunuz Mu?  5000 TL Kredi 36 Ay En Uygun Bankalar Hangileridir? (Güncel)

Yukarıda da belirttiğimiz üzere piyasalarda nakit para akışının fazla olduğu ve faizlerin düşük olduğu durumlarda, bankalar daha kolay kredi vermekte ve kredi şartları konusunda esneklik sağlamaktadır. Eğer ki belgelenebilir bir geliriniz varsa ve kefil gösterebilirseniz sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar üzerinden kredi çekmeniz kolaylaşır. Nitekim banka, kredinin geri ödenmesi konusunda riskin az olduğuna kanaat getirirse kredi kullandırma konusunda daha istekli davranır.