Temassız Kart Nedir, Temassız Ödeme Özellikleri Nelerdir?

Kredi kartı kullanımı her geçen yıl artmaya devam ediyor. Bununla birlikte kartlı ödeme sistemlerine ilişkin yeni teknolojiler de hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Bahse konu kolay ve hızlı ödeme sistemlerinden birisi de kuşkusuz ki temassız ödeme özelliği olan kartlar. Peki temassız ödeme nedir, temassız kartlar çalışma prensibi nasıl işler, temassız kart ödeme teknolojisinin avantajları nelerdir, inceleyelim.

 

Temassız Kart Nedir?

Temassız kart, kelime anlamından da anlaşılacağı üzere pos vb. cihazlardan yapılan ödeme işlemlerinde, fiziksel temas gerekmeden, cihaza yakın mesafeden okutulabilen kartlardır. Temassız kartla ödeme işlemlerinde, diğer kredi kartlarında olduğu gibi kartı pos cihazına yerleştirme, şifre girme vb. işlemlere gerek duyulmadan direkt ödeme işlemi yapılabilir.

temassız kartla ödeme

Temassız Kartlar Nasıl Çalışır?

Temassız kartların çalışma prensibine baktığımızda RFID ve NFC teknolojisi karşımıza çıkar. Daha önceleri hayatın birçok alanında kullanılan RFID teknolojisi, radyo frekansı tanımlama prensibiyle çalışmaktadır. NFC(Yakın Alan İletişimi) teknolojisi de RFID’e benzer şekilde radyo dalgaları üzerinden hareket eden ve daha ziyade akıllı telefonlara yönelik oluşturulmuş bir sistemdir.  RFID teknolojisi ile çalışan temassız kredi kartları, pos cihazlarına belli bir mesafeye kadar yaklaştırıldığında radyo frekans modülü sayesinde ödemeyi gerçekleştirir. Bir nevi İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerdeki şehir içi ulaşımda kullanılan para yüklü kartların, araçlardaki kart okuma cihazlarına yaklaştırılarak ödeme yapması gibi düşünülebilir.

Temassız Kredi Kartıyla Ödeme

Temassız Kart Ödeme Avantajları

Temassız kart ödeme avantajlarını incelediğimizde özellikle kolaylık ve pratikliğin ön plana çıktığını görmekteyiz. Temassız ödemenin avantajlarını maddeler halinde sayacak olursak;

  • Kolay ve pratik ödeme sağlar.
  • Şifre girişine gerek duymadığı için ödeme süresini kısaltıp zamandan tasarruf sağlar.
  • En güvenilir ödeme yöntemlerinden biridir. Temassız ödemeler şifrelenmiş verileri kullanır ve kredi kartı veya banka kartı içindeki çip, benzersiz bir işlem numarası gönderir. Bu sayede hırsızların bilgilerinize erişmesini veya çalmasını neredeyse imkansız hale getirir.
  • Temassız ödeme sistemleri yeniliğe açık olup başta akıllı telefonlar olmak üzere, anahtarlık vb. şeylere de entegre edilebilir niteliktedir.
Okudunuz Mu?  Halkbank Paraf Esnaf Kart Nedir, Özellikleri Nelerdir, Nasıl Başvurulur?

Hızlı ve kolay ödeme imkanı sunması başta olmak üzere çeşitli avantajları bir arada barındıran temassız ödeme sistemleri ve temassız kredi kartları, maalesef ki ülkemizde çok yaygın bir kullanım ağına sahip değildir. Nitekim temassız ödeme özelliği olan kart kullanımı da bu temassız işlem yapabileceğimiz ödeme terminalleri bulunan mağaza veya dükkan da az sayıdadır.