Sözleşmeli ve Ücretli Öğretmene Kredi Veren Bankalar

Kredi kullanma ihtiyacı sadece geçimini zor sağlayanlar için değil, maddi anlamda sıkıntı yaşamayan bireyler için de geçerli olabilir. Nitekim kredi çekilmesindeki temel amaç, toplu para ihtiyacıdır. Bir ev ya da araba almak için gerekli olan toplu paraya sahip olmayabilirsiniz ama bunlara sahip olabilecek maddi gücünüz olabilir. Bu gibi durumlarda da banka kredisi çekme yoluna gidilir ve toplu olarak elde edilen parayı taksitler halinde öderiz. Fakat kredi veren bankalar, belirli kredi politikaları üzerinden hareket eder ve gerekli gördüğü kıstasları sağlamayan bireylere banka kredisi vermez. Bu kapsamda sözleşmeli, ücretli öğretmene kredi veren bankalar var mı, hangi bankalar kolay kredi verebilir, düşük faizli kredi veren bankalar nelerdir, inceleyelim.

 

Ücretli Öğretmene Kredi Veren Bankalar Nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni dönem öğretmen atamalarına bakıldığında, sözleşmeli ya da ücretli öğretmen alımlarının arttığını görmekteyiz. Haliyle bu kapsamda öğretmen olarak işe başlayanlar; sözleşmeli, ücretli öğretmene kredi veren bankalar konusunda araştırmalar yapmaktadır. Sözleşmeli ya da ücretli öğretmenlerin sigorta statüsüne baktığımızda işçiler gibi 4a(SGK) kapsamında olduğunu görüyoruz. Haliyle bankalar bu kapsamdaki öğretmenlerin kredi taleplerini, 4a sigorta çalışanı kapsamında değerlendirmektedir. Bankaların büyük kısmı da en az 6 aylık sigorta kaydı aradığı için en az 6 aydır sözleşmeli ya da ücretli öğretmenlik yapan kişiler, bütün bankalara kredi başvurusunda bulunabilir. Fakat bazı bankalar sözleşmeli/ücretli öğretmenlerin kredi başvurusunu olumsuz sonuçlandırabileceği gibi başvuruyu onaylayanlar da yüksek tutarda kredi kullandırmayabilir.

Sözleşmeli ya da ücretli olarak çalışan öğretmenlere kredi veren bankalar

Hangi Bankalar Kolay Kredi Verebilir?

Kolay kredi veren bankalar, özellikle kredi notu düşük olanlar ya da sabit geliri olmayanlar için umut vadediyor. Fakat bankaların kredi politikası, ülkenin o an ki ekonomik rahatlığına bağlı olarak değişmektedir. Örneğin içinde bulunduğumuz dönem içerisinde ekonomik açıdan bazı zorluklar yaşıyoruz ve yüksek faiz oranları ile karşı karşıyayız. Bu durum bankaları oldukça etkilemekte ve kredi kullandırma konusunda isteksiz yapmaktadır. Öyle ki kredi notu, gelir durumu vb. kriterleri uygun olmasına rağmen kredi başvurusu olumsuz sonuçlananlar bile mevcuttur. Kolay kredi veren bankalar ise genel itibariyle yeni yapılanan, müşteri sayısı daha az olan bankalardır. Bunlara örnek olarak; Burgan Bank, Aktif Bank, Fibabanka gibi bankaları örnek gösterebiliriz. Bu bankalar, müşteri portföyünü genişletmek adına kredi kullandırma politikalarını daha gevşek tutabilmektedir. Haliyle bu bankalardan kredi çekmek daha kolay olabilmektedir. Bahse konu kolay kredi veren bankaların en büyük dezavantajı ise katlandığı riski faize dönüştürmesidir. Yani kredi kullanımı daha kolaydır ama kredi faizleri çok daha yüksektir. Peki düşük faizli kredi veren bankalar hangileridir?

Okudunuz Mu?  Düşük Faizli Memur Kredisi Veren Bankalar

 

Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Faizlerin böylesine yüksek seyrettiği bir dönemde, düşük faizli kredi veren bankalar daha çok araştırılmaya başlandı. Peki hangi bankalar düşük faizli kredi imkanı sunuyor? Bu konuda kuşkusuz ki ilk dört sırayı aşağıdaki bankalar almaktadır;

  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Halkbank
  • İş Bankası

Görüldüğü üzere devlet bankaları, düşük faizli kredi veren bankalar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yine İş Bankası da özel bankalar arasında en uygun kredi imkanı sunanlar arasında ilk sıralardadır.