Visa Kart ve Master Kart Farkı Nedir?

Mastercard ile Visa birbirine rakip iki şirkettir. Bu yüzden çalışma stili birbirine benzemektedir. Dünya genelinde en popüler kredi kartı Mastercard ve Visa olduğunu söylemek isteriz.

Visa kart ve Master kart farkı oldukça açıktır. Dünya’nın her bir yanında kullanabileceğiniz kartlar olduğunu belirtmek isteriz. Günümüzde en çok kullanılan kartlar Visa kart ve Master karttır. Bu iki kart farklı şirketlere aittir. Ancak birbiri ile rakip olduğu için benzerlikler de göstermektedir. Bu kart sahipleri dünyanın her yerinde koşulsuz alışveriş yapabilir. Visa firması 2,4 milyar kart verdiğini açıklamıştır. Aynı zamanda MasterCard 200’den fazla ülkede 18 milyardan fazla ödeme işlemine aracı olmuştur. Dünya üzerinden 30 milyonu aşkın işletme Visa kart ve Master kart tarafından yapılan ödemeleri kabul etmektedir.

Visa kart ve Master kart firmaları müşterileri için ayrıcalıklar sunabilir. Ancak bu iki kart arasında pek bir fark yoktur. Hem yurt içinde hem de yurt dışında kullanabilirsiniz. Birini kabul edip diğerini kabul etmeyen işletme sayısı oldukça azdır. Dolayısı ile Visa kart ya da Master kart doğrudan kredi kartı hizmeti sunmuyor. Kısacası bu iki firma Uluslararası kredi kartı ödemesi için finansal hizmet sunuyor.

MasterCard ve Visa Kart Farkları

  • Visa kart ve Master kart arasında pek bir fark yoktur. İki kartın dünya genelinde kullanımı yaygındır. Fakat kampanyalar da değişkenlikler söz konusu olabilir. Anlaşmalı firmalar Visa ve Master kart için farklı imkanlar sunabilir. Bunun için firmaların sunduğu kampanyaları takip ederek kart tercihinde bulunabilirsiniz.
  • Kart aidatı, alışveriş faiz oranları ve diğer ücretlerden verilen puanlar bankanız tarafından belirlemektedir. Bu yüzden kart tercihi yaparken bu olanakları göz önünde bulundurmalısınız.
  • Visa kart ve Master kart ödeme ağlarında bazı avantajlar sunuyor. İki firma arasında ufak tefek avantajlar bulunuyor. Ancak bu kişinin tamamıyla kendi tercihidir. Bu avantajları yakından takip etmek için kart firmalarını takip edebilirsiniz.
  • Visa kart ve Master kart arasındaki en bilindik farkı ise Visacard’ın 4, MasterCard’ın 5 ile kart numarası ile başlamasıdır.
  • Master kart ile Visa kart direkt olarak kredi kartı vermiyor. Basit bir ödeme sistemi olan nu şirketler bazı bankalar ile anlaşıp kredi kartı çıkarma noktasında devreye giriyor.
  • Visa kart ön ödeme yapmanız gerekmektedir. Ancak Master kart ile herhangi bir ödeme yapmaksızın alışveriş yapabilirsiniz.