in

Yatırım Amaçlı Bilezik Modelleri Nelerdir?

Gerek gösterişli olması gerekse de ileriye dönük yatırım aracı olarak değerlendirilebilmesi nedeniyle düğün takılan altınlar arasında en çok bilezik modelleri tercih edilmektedir. Kuyumcularda birçok ayar ve özellikte altın bilezik modelleri satılmakla birlikte yatırım amaçlı bilezik modelleri daha çok tercih edilmektedir. Çünkü bazı altın bilezik modelleri alışta pahalı iken bozdurma aşamasında ucuza gitmektedir. Peki hangi bilezik modelleri yatırıma uygundur? Yatırım amaçlı altın bilezik modelleri nelerdir, inceleyelim.

 

Yatırım Amaçlı Bilezik Modelleri

Yatırım amaçlı bilezik modelleri, adından da anlaşılacağı üzere ileriye dönük şekilde kâr sağlayabilecek yapıdaki altın takılardır. Yatırıma uygun bilezik modellerinde altın fiyatları düşmediği sürece zarar etme ihtimaliniz çok azdır. Fakat yatırıma uygun olmayan altın bilezik modellerinde bozdurma(satış) yaparken zarar miktarı ve oranı yüksektir. Bu nedenle başta düğünler olmak üzere çeşitli maksatlarla altın bilezik modelleri bakarken dikkatli olunmalıdır. İleride zarar etmemek veya altın birikiminden kazanç sağlamak için yatırım amaçlı bilezik modelleri tercih edilmelidir. Peki hangi altın bilezik modelleri yatırıma uygundur, hangi bilezikler yatırıma uygun değildir?

 

Yatırıma Uygun Altın Bilezik Modelleri

Yatırıma uygun altın bilezik modelleri denince akla ilk gelen altın burma bilezik modelleridir. Altın burma bilezik modelleri hem gösterişli hem yüksek gramajlı hem de yatırım açısından kazandıran takılar arasında yer alır. İşçiliği olmayan bilezik modelleri arasında yer alan burma bilezikler, farklı isimler ve tasarımlar adı altında satılmaktadır. En çok bilinen altın burma bilezik modelleri; adana burma, ikili burma, ankara burma, halep burma modelleridir. Bunların yanı sıra düz işçiliksiz bilezik modelleri de yatırıma uygundur. Burma bilezikler kadar gösterişli olmasalar da onlar gibi değer kaybı çok düşük olan ve kolay kolay zarar ettirmeyen bileziklerdir. Ek olarak düz işçiliksiz bilezik modelleri daha düşük gramajlarda olabileceği için alımı ve bozdurması daha kolay olabilmektedir.

 

Yatırıma Uygun Olmayan Bilezik Modelleri

Eğer ki yatırım amaçlı bilezik modelleri bakıyorsanız; yüksek işçilikli bilezik modellerinin yanlış tercih olacağınız belirtmeliyiz. Nitekim yüksek işçilik içeren bileziklerin fiyatı, saf altın fiyatının yanı sıra işçilik bedeli de ekleneceği için çok yüksektir. Fakat yüksek işçilikli bilezik modelleri bozdurulurken kuyumcular tarafından işçilik bedeli dikkate alınmaz. Bu nedenle önemli miktarda maddi kayıplar oluşabilir. Özellikle işlemesi fazla olan, çeşitli değerli,değersiz taşlarla süslenen altın bilezikler, yatırıma uygun olmayan bilezik modelleri arasında yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2019

Enpara Kredi Kartı Nedir, Özellikleri Nelerdir, Nasıl Başvurulur?