Yeni Vergi Levhası ile Kredi Almak Mümkün Mü?

Kredi veren bankalar üzerinden yapılan kredi başvuruları, sadece bireyler düzeyinde olmayıp ticari bazda da yoğun şekilde gerçekleştirilmektedir. Bilhassa yeni dükkan, mağaza vb. iş yeri açan girişimciler, iş yeri açılışındaki toplu maliyetleri karşılamak adına esnaf kredisine ihtiyaç duymaktadır. Bu bağlamda yeni işyeri sahipleri, yeni esnafa kredi veren bankalar arayışına girmektedir. Peki yeni vergi levhası ile kredi almak mümkün mü? Yeni esnafa kredi veren bankalar var mı? En az kaç aylık vergi levhası ile kredi almak kolaydır, inceleyelim.

 

Esnaf Kredisi İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

Esnaf kredisi için istenen evraklar bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bu nedenle esnaf kredisi başvurusu yapmadan önce bazı temel evrakların önceden hazırlanması, kredi işlemlerinizi hızlı yürütmenize olanak sağlayacaktır. Esnaf kredisi için istenen belgeler genel itibariyle şu şekildedir;

#Nüfus cüzdanı fotokopisi,

#İmza sirküleri,

#Kuruluşu gösteren Ticaret sicil gazetesi

#Güncel vergi levhası,

#Oda kayıt belgesi,

#Bilanço ve gelir tablosu

Yeni vergi levhası ile kredi almak

Yeni Vergi Levhası ile Kredi Almak Mümkün mü?

Yeni vergi levhası ile kredi almak isteyen esnaf sayısı oldukça fazla. Nitekim kuruluş maliyetleri karşılayacak nakit sermayeyi temin etmek çok kolay değil. Peki yeni vergi levhası ile kredi almak mümkün mü? Bu sorunun cevabı, ülkenin genel ekonomik durumu ve bankaların finansal pozisyonlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Nitekim piyasada para bolluğu yaşandığı bir dönemde kredi faizleri düşük olur ve bankalar kredi verme konusunda daha istekli davranır. Fakat tersi bir durumda, bankalar kredi taleplerini daha titiz inceler ve kredi verme konusunda isteksiz davranırlar. Öyle ki tüm şartları sağlasanız dahi banka tarafından kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Şu an itibariyle bireysel kredi başvurularında en az 6 aylık sigortalı olma şartı aranıyor. Yeni esnafa kredi veren bankalar da en az 6 aylık vergi levhası şartı aramaktadır. Bankaların esnaf kredisi için 6 aylık vergi levhası şartındaki amacı, değerlendirmeye alınabilecek düzeyde ticari işlem sayısı ve tutarının oluşmasını sağlamak ve buna göre kredi başvurusunu değerlendirmektir. Yine de yüksek bir kredi notuna sahipseniz ve bankalarla yüksek tutarlı ticari işlemler gerçekleştiriyorsanız bizzat banka şubelerine gidip esnaf kredisi başvurusuyla ilgili onay çıkıp çıkmayacağı konusunda görüşmeler yapabilirsiniz.

Okudunuz Mu?  En Düşük İhtiyaç Kredisi Hangi Bankada? (2021 Güncel Bilgiler)

 

6 Aylık Vergi Levhası ile Kredi Almak Mümkün mü?

Yeni esnafa kredi veren bankalar, birtakım koşullar öne sürmektedir. Bunların başında da en az 6 aylık vergi levhası şartı yer almaktadır. Eğer ki kredi notunuz iyiyse ve ticari faaliyetinizle ilgili bankalar üzerinden yoğun işlemler gerçekleştiriyorsanız 6 aylık vergi levhası ile kredi almak mümkün olacaktır. 6 aylık vergi levhası ile esnaf kredisi başvurusu yaparken gerekli belgeleri önceden hazırlamak, işlemlerinizi hızlandıracaktır. Bu sayede banka şubelerinden yeni esnaf kredisi ile ilgili detaylı başvuru bilgilerini alabilir, esnaf kredisi faiz oranlarını değerlendirebilir ve uygun gördüğünüz banka üzerinden elinizdeki kredi başvuru belgeleri ile işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

 

Yeni Esnaf Kredisi Alamayanlar Ne Yapabilir?

Yeni esnaf kredisi, özellikle en az 6 aylık vergi levhası olanlara veriliyor. Peki henüz 6 aylık vergi levhası olmayan ya da şartları sağlamasına rağmen esnaf kredisi alamayanlar ne yapabilir? Bu konuda uygulanabilecek diğer yöntem, bireysel kredi başvurusunda bulunmaktır. Bireysel kredilerin esnaf kredisini göre en dezavantajlı yanı, vadelerin 36 ay ile sınırlı olmasıdır. Yine de yeni açılan işyerinizle ilgili nakit sıkıntısı yaşıyorsanız, düşük faizli ihtiyaç kredisi veren bankalar üzerinden kredi çekebilirsiniz. Düşük faizli kredi veren bankalar hakkında bilgili alabileceğiniz yazımızı okumak için TIKLAYIN